20 3 grondbelasting, maar voornamelijk om betere gegevens voor de grenzen der zakelijke rechten. Er wordt ontegenzeggelijk van wege het kadaster zeer veel moeite gedaan om de ligging van die grenzen te verzekeren door het verzamelen van gegevens, van meetcijfers in hoofdzaak. Zooveel reeds, dat sommigen de tijd weldra gekomen achten om het kada ster de lange broek aan te trekken en aan die gegevens bewijs kracht in rechten toe te kennen, wanneer zij maar eerst rusten op een goed geconstateerde aanwijzing der grenzen door partijen, (contradictoire delimitatie.) In schrille tegenstellling daarmede schijnt een antwoord uit de ragenbus, die, voor zoover ik kan nagaan, overigens zeer goed geredigeerd wordt, voorkomende in het Nieuwsblad van het Noorden van 15 April 1914. De vraag luidde: «Ik heb voor eenige jaren een huis gekocht. «Nu blijkt volgens het kadaster, dat de afscheiding tusschen mij «en mijn buurman achter ons huis eenige centimeters op buurmans «grond staat. Ook heb ik aan dien kant een hok staan, even «over de scheiding. Ben ik nu verplicht dat af te breken? Zooals «het nu staat heb ik het gekocht.» en het antwoord: «U hebt met den toestand, zooals die wordt «aangeduid door het kadaster niets te maken. Zooals u het ge- «kocht hebt, kunt u het ook houden. Mocht uw buurman u «aanspreken om de schutting of het hok terug te zetten, dan kunt «u den persoon, die u het perceel verkocht heeft, sommeeren om «in uw plaats het proces met buurman te voeren. Het kadaster «beslist niet over de vraag wie recht heeft, ook levert het geen «bewijs tegen u op». Al de moeite die het kadaster zich geeft voor de verzekering van de grenzen der zakelijke rechten is dus te vergeefsch, de kooper heeft met de kadastrale aanduiding niets te maken, niet het kadastrale perceel maakt het onderwerp der overeenkomst uit, maar het perceel zooals dat op het terrein in zijn grenzen is gelegen. Ziedaar de quintessens der redeneering. Het kadaster verdient echter «ni eet excès d'honnenr, ni cette indignité». De techniek, voor de vastlegging van grenzen door meting, is nog niet wat zij kan worden, heeft zich in die richting nog niet ontplooid, streeft voorloopig meer naar volledigheid dan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 281