EEN JUBILAEUM. Op de Staatsbegrooting voor het jaar 1889, Hoofdstuk VIIB kwam een onderartikel 42 voor luidende aldus: Subsidie aan de Rijkscommissie -voor graadmeting en water passing ten behoeve eener nieuwe Secundaire driehoeksmeting Weliswaar werden nog enkele bezwaren tegen het voorstel te berde gebracht, doch de meening van de velen, die ook toen reeds overtuigd waren, dat de metingen voor het kadaster in de toekomst op betere grondslagen dienden te rusten, gaf den door slag en met de groote meerderheid van 53 tegen 15 stemmen werd onderart. 42 door de toenmalige leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen. Met groote toewijding werd sedert onverpoosd gewerkt aan den veelomvattenden arbeid, welke de bepaling van de zoo talrijke punten dezer driehoeks meting medebrengt en al zijn de resultaten thans ook nog niet ten volle beschikbaar, toch zien wij met dankbaarheid terug op (je 25 jaren geleden genomen beslissing, waarbij de hechte grond slagen werden gelegd voor de toekomstige kadastrale metingen, van zoo groote beteekenis voor de zekerheid van het grondbezit en het grondcrediet en waarvan ook thans reeds zoo noodig partij kan worden getrokken. 1POLEE. BOEKAANKONDIGING. Coördinatentafel. Sinus- en Cosinustafels ter be rekening van rechthoekige Coördinaten bewerkt door G. W. Kloosterboer, Landmeter van het Kadaster te Deventer en uitgegeven m 1914 door SE. E. Kluwer, uitgever aldaar. De bedoeling, welke bij de samenstelling dezer tafels voorop heeft gestaan, is om in handigen vorm en op eenvoudige minder kostbare wijze, de velen, die betrokken zijn bij onzen kolonialen land- en boschbouw, de gegevens voor de Coördinaten berekening te verschaffen, zonder gebruik van logarithmen. Dikwijls toch komt het voor, dat niet al te groote terreinen door middel van veelhoeksmeting zullen kunnen worden opgenomen, waarbij de 274

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 292