275 lengtemeting dan tot in decimeters en de hoekmeting tot in minuten als voldoende nauwkeurig kan worden beschouwd. Het berekenen der Coördinaten kan dan met behulp van deze tafels op vlotte wijze geschieden, daar de Coördinalenverschillen direct van minuut tot minuut bij gedeelten aan deze tafels kunnen worden ontleend en gesommeerd. Over het algemeen zullen deze tafels dus voldoende in de behoeften der koloniale praktijk kunnen voorzien, zoolang althans geene hoogere nauwkeurigheidsgrenzen worden gesteld en dan kan, tengevolge van de practische inrichting dezer tafels, veel tijdsbesparing worden verkregen in vergelijking met logarith- mische bewerking. Ook bij kadastralen arbeid, zoowel hier te lande als in Indië, zullen deze tafels echter dikwijls met vrucht kunnen worden ge bruikt, niet alleen bij de werkzaamheden voor den gewonen dienst, doch onder sommige omstandigheden ook ter vermijding van de ter controle noodige dubbelberekening der Coördinaten, waarbij dan de eene berekening logarithmisch en de andere met behulp van deze tafels uitgevoerd zou kunnen worden. Aangezien de «handleiding voor de technische werk zaamheden van Kadastrale hermetingen» hier te lande slechts de «Centesimale» indeeling kent en ook de randen der weldra nieuw te verstrekken sextanten en theodolieten ten behoeve van den kadastralen dienst «Centesimaal» zijn verdeeld en daaren boven voor tachymetrische opnemingen in het algemeen de Centesimale rand verdeeling de meest wenschelijke is, kunnen samensteller en uitgever dezer tafels zich wellicht geroepen achten, om ook voor deze Centesimale verdeeling dergelijke eenvoudige tafels het licht te doen zien. De samensteller der voor ons liggende tafels heeft voor eene practische inrichting, de uitgever voor een mooien druk gezorgd, welke zich prettig laat lezen, terwijl de prijs er van billijk is. Wij twijfelen dan ook niet of beiden zullen succes met hun werk hebben. T. PoLÊE.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 293