BOEKBESPREKING. Jaarverslag van den Topographischen Dienst m A eder- landsch-Indië over 1913. Negende Jaargang, Deel I. Batavia 1914Topographische Inrichting, a. Triangulatie van Sumatra en Basismeting van Djeneponto (Celebes). In dezen jaargang is voor de eerste maal overgegaan tot eene splitsing van het jaarverslag in twee deelen, waarvan het eerste alles bevat, wat speciaal betrekking heeft op den Topographischen dienst en het tweede deel gevormd wordt door de Bijdrage van den Inspecteur der landelijke inkomsten. Kennisneming van het verslag der landrente-belasting werk zaamheden is zonder twijfel voor het personeel van den Topo graphischen dienst, met name voor dat der landrente-opnemings brigades van groot belang, doch daarvoor is een opnemen van beide verslagen tezamen in een band, niet noodzakelijk. De splitsing in 2 afzonderlijke deelen heeft het voordeel, dat elk der beide verslagen afzonderlijk kan worden toegezonden, waar dit wenschelijk wordt geacht. Aldus luidt de aanhef van het «Voorbericht» in het voor ons liggende eerste deel, dat wederom een mooi boekwerk vormt met rijken inhoud, verduidelijkt door een 33"':a^ kaarten en graphische voorstellingen en opgeluisterd met een 6-tal platen waarop een ai-tal schoone photo's betreffende land en volk in 't zonnige Insulinde. Het overzicht der terreinwerkzaamheden begint met eenige mededeelingen betreffende «de hoofd- en secundaire drie hoeksmeting van de Residentiën Oostkust van Sumatra, Tapanoeli en Djambi». In Djambi werden de verkenningen ten behoeve van het Secundaire net beëindigd; het ontworpen net kan worden aan gesloten aan de punten P 31, 32, 33 en 34 van het net van Sumatra's Westkust en aan de punten P 99, 100, 101 en 103 van het net van Zuid Sumatra. De tertiaire verkenning moet nog plaats vinden evenals de verkenning van het kustgebied ten behoeve van de toekomstige astronomische metingen. In «Sumatra's Oostkust» werden de verkenningen beoosten 276

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 294