211 de B. Baroemoentonga voortgezet, teneinde de grens te bepalen tnsschen de landstreken, waar de vaste punten door middel van driehoeksmeting kunnen worden bepaald en die, waar astro nomische plaatsbepalingen noodig zijn. Tevens werden de verschillende rivieren met de boussole tranche-montagne opgenomen en inlichtingen ingewonnen omtrent hare bevaarbaarheid voor prauwen, zooals deze in den regel op de astronomische reizen worden gebruikt. Uit de reeds uitgevoerde verkenningen is gebleken, dat er in de laaglanden uitgestrekte gebieden zijn, waar noch geodetische, noch astronomische punten zullen kunnen worden bepaald. Dit is o.a. het geval in het lage gebied tusschen de B. Baroemoentonga, de S. Rokan en de B. Koemoe, waar het moerassige, zwaar begroeide terrein door geen enkele bevaarbare rivier wordt door sneden, zoodat het niet in de astronomische reizen opgenomen kan worden. In het afgeloopen verslagjaar werden een 79-tal tertiaire pilaren gebouwd en wel 29 in de residentie Oostkust van Sumatra, afdeeling Asakan en 45 in de residentie Tapanoeli, afdeeling Bataklanden terwijl 5 pilaren werden geplaatst in het Gouver nement Atjèh en Onderhoorigheden even bewesten de grens van Tapanoeli. In dit laatste gewest is thans de pilaarbouw beëindigd zeer veel inspanning moest daarbij van het personeel worden gevergd, daar de Pakpaklanden doorsneden zijn door tal van diepe ravijnen. Op de lastige afdaling langs den eenen wand volgt de moeitevolle beklimming van de tegenoverliggende zijde dezer ravijnen, terwijl bij enkelen door de bevolking een zeer primitief bruggetje, be staande uit een paar rotans, over de duizelingwekkende diepte is geslagen, waarbij dan de meermalen eemge honderden meters lager door het ravijn stroomende vrij breede rivier zich nog slechts als een smallen zilveren band aan het oog vertoont. Dat ook de hoekmeters in dit terrein bij het vervoer van hunne instrumenten voor groote moeielijkheden zullen komen te staan, behoeft geen nader betoog. Op een 7-tal punten werden primaire hoekmetingen verricht; met zeer veel succes werd daarbij gebruik gemaakt van auto lampen, welke 's nachts als richtpunten dienst deden. Meestal konden de horizontale richtingen in een paar heldere nachten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 295