goed; zij hebben het groote voordeel, dat zij vóór het vertrek gesteld en dan op den top niet meer nageregeld behoeven te worden. Voor de hoekmeters en hunne inlandsche helpers zijn deze nachtelijke metingen alles behalve eene sinécure, vooral op de hooge toppen, waar de ijskoude wind weliswaar de wolken weg veegt, maar ook de temperatuur tot op 5 a io° C. doet dalen. Op een 19-tal punten werden verder secundaire en tertiaire metingen verricht, waarbij vooral op den Si Haboe nog al gekapt moest worden. Met waardeering maakt het verslag gewag van de medewerking van de veel gesmade Permalims in Habinsaran ondervonden bij de herhaalde beklimmingen van den hun heiligen D. Soer- oengan. Eene afzonderlijke bijdrage opgeluisterd door een 6 tal photo's geeft interessante mededeelingen omtrent deze in 1892 door den Batakker Goeroe Somalaing in het leven geroepen godsdienstige secte. Aan dit gedeelte van het verslag is verder eene Overzichts kaart toegevoegd op de schaal van 1 h. 2000000 betreffende den stand der triangulatie-werkzaamheden benevens een 4-tal mooie photo's uit de omgeving van het Toba-Meer, waarvan eene het vervoer voorstelt van het universaal-instrument door de overstroomde landstreek tusschen den Dolok Tijam en den Dolok Bartong. Hoewel geen betrekking hebbende op de driehoeksmeting der bovengenoemde residenties, wordt hier ter plaatse in het verslag echter melding gemaakt van de te Medan uitgevoerde bereke ningen ten behoeve van het gedetacheerde gedeelte der Trian gulatiebrigade te Makasser. (Z. W. Celebes). De vereffening van het basisnet van Djeneponto is thans nagenoeg beëindigd, zoodat eerstdaags de Coördinaten van de primaire punten en van den vuurtoren van Makasser ter beschikking van den leider der Triangulatie van Celebes kunnen worden gesteld. Bij de vereffening van het basisnet werd gevonden voor de middelbare fout in de gewichtseenheid heen en terug gemeten hoek of de eenmaal ingestelde richting) 2,59. Het 2 79

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 297