gewicht der eerste primaire zijde d. w. z. van de grootheid iot log, eerste primaire zijde p 0026 waaruit volgt log. Basis eene middelbare fout M in deze zijde van rond 16 eenheden van de 7e decimaal of 3,7 millioenste van hare lengte. De gevonden groote waarde voor de middelbare fout bij de hoekmetingen zal vermoedelijk voor een groot deel geweten moeten worden aan het gebezigde hoekmeetinstrument, dat reeds sedert het jaar 1866 in gebruik is. Te Sampoen werd bij een even groot aantal hoekmetingen n.l. n 205 voor de overeenkomstige grootheden gevonden l",5I, P 0,041 en M 7,5 eenheden van de 7« decimaal of 1,7 millioenste der lengte. Het blijkt dus, dat te Sampoen bij ruim §-voudige vergrooting het gewicht der eerste primaire zijde nog 1,75 maal zoo groot is als te Djeneponto bij slechts 2,5-voudige overbrenging, wat dus de prioriteit van hetrhom- boïdisch basisnet nog eens duidelijk doet uitkomen. Te Djene ponto liet evenwel de terreinformatie een dergelijk net niet toe en moest met eene onregelmatige overbrenging genoegen worden genomen. Het geringere gewicht der eerste primaire zijde en eene belangrijk grootere middelbare fout in de gewichtseenheid zijn oorzaak, dat de waarde M te Djeneponto ruim tweemaal zoo groot is als te Sampoen; toch is het resultaat nog allezins bevredigend. Omtrent de aangenomen Lengte van de Basis wordt nog het volgende medegedeeld. Oorspronkelijk was zij berekend met eene lengte der Invar- draden, zooals deze in December 1910 te Breteuil was bepaald, n.l. voor draad N°. 285: L 24 Meter -j- 0,56 m.M. 286: L 24 0,36 De aldus gevonden waarde voor de basislengte moest evenwel nog verschillende correcties ondergaan en wel: 1°. Voor het verschil tusschen hellingmeting en water passing. 2°. Voor de verschillende waarden van de zwaartekracht te Breteuil en te Djeneponto. 3°. Voor de reductie op het zeeniveau. 28o J) Gelegen ten Noorden van het Toba-Meer op Sumatra.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 298