2go in de naaste toekomst niet worden volstaan. Eene verdere uitbreiding is noodzakelijk, wil het kadaster beantwoorden aan de eischen, die door het publiek redelijkerwijze kunnen worden gesteld en die rechtstreeks verband houden met de gestadige economische ontwikkeling van Nederlandsch- Indië. Bij deze begrooting is gerekend op eene versterking van het personeel met 15 adjunct-landmeters, 6 klerken en 20 leerling-mantri's, terwijl mede gelden zijn uitgetrokken voor de toelating van 10 inlandsche leerlingen meer aan den opleidingsleergang, in verband waarmede het onderwijzend personeel aan dien leergang met een mantri dient te worden versterkt. Verder worden fondsen aangevraagd om het aantal oppassers met 4 te vermeerderen en om hunne bezoldiging, thans 10,'s maands bedragende, te kunnen regelen naar de meerdere of mindere duurte der levenswijze op de standplaats; gemiddeld zal die bezoldiging ƒ15-'s maands bedragen. In verband met de boven aangegeven uitbreiding, welke eene meerdere uitgaaf medebrengt van 42.660,valt nog te rekenen op eene geringe verhooging van de uitgaven voor kantoor-, teeken- en schrijfbehoeften, reis- en verblijfkosten, koelieloonen enz. Voorts is de tijd gekomen om de traktementen der ambtenaren van den kadastralen dienst in de hoogere rangen te herzien. Het traktement van den chef van den dienst, thans 1.000,'s maands bedragende, onderging sinds 1879 Indisch Staatscblad No. 336) geen wijziging, hoewel de dienst sedert aanmerkelijk is uitgebreid. Waar deze rang eerst wordt bereikt na langdurigen diensttijd in de lagere rangen, wordt voor den chef van den kadastralen dienst, ook met het oog op de regeling der bezoldiging van andere dienstchefs, eene bezoldiging van 1.100,'s maands met eene verhooging van roo, 's maands na twee jaren dienst in die functie, noodig geacht, ook wijl anders voor personen met aanleg, werkkracht en studiezin geen voldoende prikkel zou bestaan om zich aan dien dienst te verbinden en daarbij te blijven. Om dezelfde reden eischt ook de regeling der bezoldiging van de inspecteurs en bewaarders verbetering. Aan de inspecteurs, thans met 750,— tot 850,— 's maands bezoldigd, is een aanvangstraktement van 800,'s maands toegedacht met twee driejaarlijksche verhoogingen van 100,'s maands elk, terwijl aan de bewaarders ad ƒ700,'s maands, eene verhooging van f 100,'s maands na drie jaren dienst in die betrekking zal worden toegekend. Wijders is het niet meer dan billijk, dat de eindbezoldiging, ad 250, 's maands der commiezen, voor wie bij dezen tak van dienst geen hoogeren rang bereikbaar is, wordt verbeterd en evenals die der commiezen op de gewestelijke en plaatselijke bureau's op 300,'s maands wordt gebracht,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 308