294 Zie de Memorie van Toelichting. (233) de Memorie van Toelichting. (234) Ten behoeve van het gewest Besoekie wordt 190,— meer uit getrokken. Nota van Wijzigingen. Onderafdeeling 87. Uitgaven ter verbetering der landrenteverhouding, tevens ter voorbereiding van een eventueel in te stellen inlandsch kadaster 13.000,vervalt. Onderafdeeling 97 (101 oud). Personeel van het kadaster, wordt ver minderd met ƒ54.360,— en mitsdien gebracht op ƒ424.540,— Onderafdeeling 98 (102 oud). Verdere uitgaven voor het kadaster, wordt verminderd met f mr mitsdien gebracht op 73*4^4) Toelichtingen. De samenstelling van de ontwerp-begrooting voor 1915 heeft nog plaats gehad in den tijd, die aan het intreden van den oorlogstoestand vooraf ging. Daarom kon daarbij nog geene rekening worden gehouden met de tegenwoordige financieele en economische omstandigheden. Bij de beantwoording der vraag, welke voorstellen zouden worden gedaan, ter voorziening in de behoeften van land en volk, werd uit den aard der zaak te rade gegaan met de toenmalige financieele vooruitzichten. Met name werd aangenomen, dat een voorstel tot consolideering van de ten laste van Nederlandsch-Indië komende vlottende schuld, welke maatregel toen in voorbereiding was, eerlang aan de Staten-Generaal zou kunnen worden aangeboden, zoodat in het scheppen van nieuwe vlottende schuld, op zichzelf, geen bezwaar behoefde te worden gezien. De ondergeteekende heeft gemeend allereerst de indiening van de op dien grondslag samen gestelde ontwerp-begrooting te moeten bevorderen. Het behoeft intusschen geen betoog, dat er thans niet meer aan kan worden gedacht aan die ontwerp-begrooting uitvoering te geven. De tegenwoordige omstandigheden dwingen tot de grootst mogelijke zuinigheid. De ondergeteekende ziet zich daarom zeer tot zijn leedwezen genood zaakt tal van voorstellen terug te nemen en zich, voor zoover nieuwe uitgaven betreft,' in hoofdzaak te bepalen tot bestendiging van op tijdelijken voet reeds genomen maatregelen en voortzetting van reeds aangevangen werken. Wijders kunnen de voor aanschaffing en uitzending van Lands- goederen uitgetrokken bedragen in niet geringe mate worden verminderd, omdat in het volgend jaar toch niet valt te rekenen op de aflevering van hetgeen oorspronkelijk noodig werd geacht. Onderaf deelingen 97 en 98- Onderafdeeling 9 7 's verminderd met een bedrag van ƒ42.660,voor uitbreiding van den dienst van het kadaster en met eene som van 11.700,voor verbetering van de geldelijke om

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 312