35 inkomsten voor de kerken, daar vele minder gewilligen zich nu op verjaring gingen beroepen ten opzichte van tienden, welke in den laatsten tijd minder geregeld waren opgebracht, ten deele tengevolge van de toegevendheid der geestelijken in drukkende tijden, doch soms ook tengevolge van hunne onmacht, om hunne vorderingen te doen eerbiedingen. Het placaat van 1528 poogde hierin weder ten bate van de geestelijkheid verbetering te brengen, terwijl er tevens bij werd bepaald, dat de «novalia» steeds aan de kerken bleven verschuldigd. Toen eindelijk de «Reformatie» zich liet gelden, waren de in komsten der kerken reeds heel wat geslonken en hadden vele reeds groote moeite om naar behooren in den dienst en het steeds kostbaarder wordende onderhoud der kerken en torens te voorzien. Krachtens art. 3 van het Munstersche Vredestractaat van den 30 Januari 1648 werd de Republiek der Vereenigde Neder landen bevestigd in den eigendom van alles, wat door verovering was verkregen en alle geconfisqueerdegeestelijke goederen voor zooverre zij niet bij art. 43 waren uitgezonderd ble ven daarmede het eigendom van den Staat; het beheer over de kerkelijke goederen in engeren zin kwam nu aan de ge westelijke besturen, die zooveel mogelijk deze goederen hunne bestemming ad pios ususlieten behouden en uit de opbrengst de kerkelijke uitgaven poogden te bestrijden. De eenvoudige bedehuizen der vroegere eeuwen reeds in 627 werd te Wiltenburg (Utrecht) door den fankischen Koning Dagobert I een christelijk heiligdom gesticht, dat later echter weder door de Friezen, die destijds ook de Veluwe beheerschten, werd verwoest waren langzamerhand door steenen en naar mate van de draagkracht der plaatselijke gemeente meer of minder monumentale gebouwen vervangen; de in «baksteen» op getrokken Karolingische Kapel op het «Valkhof» te Nijmegen en enkele oudere kerken -waaronder waarschijnlijk ook de «Dom» te Utrecht behooren onder de eerste christelijke ge bouwen, die hier te lande bij het slinken van den houtvoorraad uit meer duurzaam materiaal werden vervaardigd en dikwijls vond daarbij dan toepassing het materiaal afkomstig van de hier onder Romeinschen invloed gestichte gebouwen. Naast de steenen, door hen hier te lande gebakken, zooals de ontelbare brokstukken met de ingedrukte stempels hunner legioenen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 35