36 bewijzen gebruikten de Romeinen ook veelvuldig als bouwsteen de duurzame «bazalt-lava» en verdere eruptieve gesteenten der ter tiaire vulkanen van Andernach en omgeving en ook onze oudste nog voorhanden kerken, doch vooral vele torens, zijn uit dit materiaal geheel of ten deele Vervaardigd daarnaast werd ge bruikt het «trachyt» van den Drachenfels, zooals de bij de rume op het Valkhof liggende kolommen ook thans nog getuigen, terwijl verder verschillende kalk- en zandsteenen, zoowel in- als uitwendig bij den kerkbouw veel toepassing vonden. Gedurende de eerste eeuwen van hun bestaan hadden deze duurzame gebouwen dus weinig «onderhoud» noodig, doch lang zaam aan werd dat anders en reeds lang vóór de «Munstersche Vrede» werden de steeds stijgende kosten van onderhoud, voor vele kerkelijke gemeenten een steeds drukkender last, wat we der leidde tot verwaarloozing van de kerkgebouwen, doch voor al van de torens. Na de «Vrede van Munster» werd in de Geldersche ambten ongeveer de latere burgerlijke gemeenten het burgerlijke be stuur vertegenwoordigd door de «ambtsjonkers» deze hadden dus ook het beheer over de kerkelijke goederen en d,t bleef aldus tot op de vestiging van de Bataafsche Republiek, wier Nationale Vergadering van 5 Augustus 1796 een decreet uit gevaardigde, waarbij «Kerk» en «Staat» weder van elkander wer den gescheiden. Ten behoeve van het beheer der kerkelijke goederen werden door de ambtsjonkers «Kerkmeesters» aangesteld, die aan hen rekening en verantwoording hadden te doen; slechts over kleine bedragen mochten deze Kerkmeesters zelfstandig beschikken, doch voor grootere uitgaven was steeds een bevelschrift der jonkeren noodig. Moesten aan de kerk of aan de «weem» har stellingen worden verricht, dan had de desbetreffende kerk meester daarbij het toezicht te houden, hoewel dit vroeger ook wel eens aan den predikant werd opgedragen. Reeds spoedig bleek, dat de inkomsten van sommige kerken bij lange na niet voldoende waren om in de behoeften tevoor zien en het «te kort» werd dan uit de kas van het ambt, he desbetreffende «kerspel» of ook wel uit die van ar -en» o «Dorpspolders» gedekt. Zoo bleek, dat de uitgavee betreffende de 4 kerken m het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 36