39 «hij een kachel oven ofte stooff in het school sal laten maken en «deselve school eens versijen met nootwendige bancken, alles op «syn Ed. eijgen costen». In 1651 moest ook in den toren te Bennek om eene nieuwe klok worden aangebracht; aan Jonker Sloet werd weder een hoekje grond van de «gemeijnte» afgestaan en het daarvoor ont vangen bedrag besteed voor de nieuwe klok. Allerlei regelingen zelfs betreffende de kosten voor het be graven der dooden en den eigendomstoestand der graven binnen en buiten de kerk werden op de »Buurtspraken», die in den regel in de kerk werden gehouden, getroffen en zoowel de be langen van de kerk en het kerspel als die van de Mark werden op deze vergaderingen behartigd. De eigenaardige bemoeiingen van het Bestuur dezer Mark, ten opzichte van kerkelijke en burgerlijke zaken hadden hier tengevolge, dat bij het opmaken van het Kadaster de toren als een afzonderlijk perceel werd gekadastreerd en ten name gesteld van de «Gemeente» (lees Mark of Buurt) van Bennekom, even als ook het rondom de kerk liggende kerkhof, terwijl alleen het kerkgebouw werd gesteld ten name van de Hervormde Ge meente dit geval spreekt des te sterker, omdat het zooals wij boven reeds hebben gezien, zeer zelden voorkomt, dat een toren afzonderlijk werd gekadastreerd, zelfs wanneer hij in onderhoud en beheer was bij de burgerlijke gemeente. Thans wordt ook de toren te Bennekom door de burgerlijke gemeente Ede onderhouden. Nog vele andere Marken en Dorpspolders die in vroegere tijden ook «Marken» en «Maalschappen» werden genoemd, zooals b. v. Gent en Valburg, die in 793. «Marken,» Deest en Afferden die in 1368 Maalschappenheetten, evenals Driel in Over-Betuwe nog in 1426droegen vroeger en zelfs ook nog in lateren tijd bij in de kosten van het onderhoud der kerken en torens, zoo bijv. te Hall, Geesteren, Hengeloo, Niftrif en Ruurloo, terwijl weder andere kerken en torens door de eigenaren der «Heerlijkheden», waaronder zij behoor den, werden onderhouden en enkele zelfs door het Bestuur der Domeinen. Zelfs de meer monumentale torens in de steden werden dik wijls ook met behulp van bijdragen uit de burgerlijke kas in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 39