46 ten opzichte van den toren meer op het publiekrechtelijke stand punt geplaatst en de dikwijls moeielijk te beantwoorden vraag of de burgerlijke gemeente wellicht ook eigenaresse van den toren zou zijn, niet verder onder de oogen gezien. Men kwam daar des te eerder toe, omdat zooals wij boven reeds hebben gezien, toren en kerk meestal met elkander in open verbinding stonden en de kerk somtijds zelfs niet anders dan door den toren was te bereikensplitsing van toren en kerk druischte derhalve tegen het «perceel» begrip in, doch wanneer de burgerlijke gemeente werkelijk eigenaresse was ook van den grond, waarop de toren stond, dan had in elk geval bij de ka dastrale tenaamstelling van dien medeeigendom moeten blijken. Verder vormde de toren in den regel wel een zelfstandig bouw werk, doch hij was dikwijls voor een groot gedeelte omsloten door het kerkgebouw, beiden vormden als het ware een bijna onsplitsbaar geheel, zoodat het eene deel niet kon worden ge- amoveerd, zonder het ander ernstig te beschadigen; de delimita tie der begrenzing tusschen toren en kerk was dan ook aan eigenaardige, hoewel niet onoverkomelijke bezwaren gebonden, terwijl dan verder nog de vraag moest rijzen, waar de grenslijn zou moeten liggen met het oog op de fundeering van den toren Deze eu dergelijke omstandigheden leidden er derhalve mede toe, dat in den regel bij het kadaster geene splitsing plaats vond tusschen toren en kerk. «Bronnen,» waaruit werd geput en «Werken» waarnaar voor verdere bizonderheden kan worden verwezen Mr. W.J. van Hasselt en Mr. L. de Har tog, Nederlandsche Staatsregelingen en Grondwetten f 1.90 Mr. G. Mees Azn. Historische Atlas van Noord-Nederland in 14 kaarten met be- schrij venden tekst f 30. O. Andriessen en H. J. van Lis. Het Nederlandsche Staatsdomein f 4.90. P. Gouda Quint. Bibliographie van Gelderland f 13.75- Dr. M. J. Noor dewier. Nederduitsche Rechtsoudheden. Jhr. Mr. M. de Haan Hettema. Lex Frisionum. J. van Leeuwen, Itaade Friesche Terp.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 46