48 vermoedelijke kosten geraamd en aan den aanvrager kennis ge geven, dat niet tot de uitvoering van het werk zal worden over gegaan, voordat gemeld bedrag aan het kantoor van den bewaarder is gestort. De werkzaamheden worden als dienstwerk verricht. Aan den aanvrager worden in rekening gebracht reis- en ver- 'blijfkosten naar het daarvoor bij K. B. van 5 Januari 1884 (Stbl. n°. 4) en latere wijzingen vastgestelde tarief, voorts de uitschotten en bovendien een billijk loon (salaris), berekend in verhouding tot den aard en den omvang van het werk. De betaling der kosten moet geschieden aan het kantoor van den bewaarder binnen eene maand na dato der toezending van de nota. Het salaris wordt in 's Rijks schatkist gestort. ge I. K. (instructie voor de ambtenaren van het kadaster) spreekt eigenlijk van „grensuitzettingen," maar in het formulier voor de aanvragen en in dat voor de nota's wordt gesproken van „grens bepaling". Beide woorden beteekenen vrij wel het zelfde nl. dat de grens slechts behoeft te worden aangewezen, zoo noodig uitge bakend, en dat de belanghebbenden zelf moeten zorgen haar door afpaling of op andere wijze duurzaam zichtbaar te houden. Aanvragen om grensbepaling komen tamelijk veelvuldig voor en niet altijd uit even onschuldigen motieven. De grootste voor zichtigheid is daarom voor den landmeter geraden, op dat gebied liggen voetangels en klemmen. Zooals wel algemeen bekend zal zijn kunnen de kadastrale gegevens en dus ook de grensbepalingen welke daarop voor een groot gedeelte gebaseerd zijn met strekken tot direct rechtsgeldig bewijs. Zij verkeeren daarbij echter in goed gezelschap, de uitspraken van het Haagsche Hof van Arbitiage hebben ook voor partijen geen bindende kracht. Na een kadas trale grensbepaling kunnen de belanghebbenden dus hun geschil voortzetten en voor den rechter brengen, soms volgt ook proces verbaal door de politie, in beide gevallen kan na jaren nog de landmeter worden gedagvaard om uit te leggen op welke gron den en naar welke gegevens hij de uitzetting heeft verricht. Gelukkig wie niet dan eerst gevoelt welke verantwoordelijkheid hem bij een oogenschijnlijk zoo eenvoudige opdracht op de schou ders is gelegd. De aanvragen om grensbepaling kunnen naar hare motieven in vijf rubrieken worden ondergebracht nl., behoudens kleine variaties, in:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 48