51 de perceelen voorkomen, met opgaaf van de aanleiding tot de overboeking. Deze moet dan maar weten of hij al of niet aan spraken zal maken op het gedeelte van n°. i, dat van zijn naam is afgevoerd, maar hij zal de hulp van zijn advocaat niet kunnen ontberen. Somtijds is reeds gedurende ongeveer 30 jaar het bezit onge stoord geweest volgens de aanwijzing, vóórdat de strijd ontbrandt. Partijen hebben dan meestal om andere redenen ongenoegen en de beleedigde vindt in zijn aankomsttitel de gegevens om zijn buurman te treffen. Uit mijn praktijk ken ik een dergelijk ge ding, dat met tusschenpoozen reeds een vijftiental jaren gaande is; verjaring was moeilijk te bewijzen ofschoon vrij zeker bestaande de partij, die naar de kadastrale omschrijving in de akte de grens wil zien bepaald, laat niet af en is niet voor overtuiging vatbaar, omdat hij zich door zijn tegenpartij beleedigd acht. Deze laatste is daardoor zeer tegen zijn wil in een kostbaar proces gewikkeld. Een tweede vooroeeld moge aantoonen tot welke treurige en ergerlijke gevolgen een slordige aanduiding van de kadastrale kenmerken in de akte aanleiding kan geven. In een weinig bewoonde streek had iemand een groot stuk heideveld liggen, waarop oogluikend was toegelaten, dat een arme heidebewoner een schamele woning bouwde, waaromheen deze een gedeelte van het veld in bouwland herschiep. Nadat hij lang zamerhand wat geld had kunnen oversparen, liet hij een betere womng bouwen. Het nieuwe huis werd voor de grondbelasting aangeslagen en dientengevolge ook opgemeten en in kaart ge bracht, waarbij tegelijk het rondom het huis ontgonnen g'edeelte van het heideveld werd opgenomen en met het huis onder één kadastraal nommer vereenigd nl. onder n°. 3, huis en bouwland groot 75 A., het overschietende deel van het heideveld verkreeg nommer 4 groot 60 H. A. Toen na ongeveer tien jaar' door het verstrijken van den termijn van vrijdom, de eigenaar merkt dat hij jaarlijks voor het huis van den arbeider en het door dezen ontgonnen gedeelte van het veld grondbelasting moet betalen, komt hij met den laatste overeen, dat deze hem het perceel maar voor een geringe som moet afkoopen, omdat het toch niet aangaat, dat degeen die de voordeelen trekt, niet de belasting betaalt- Een akte van verkoop wordt opgemaakt en daarin worden voor het verkochte als kadaslrale kenmerken opgegeven bovengenoemd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 51