56 weer kon worden afgebroken en op een andere plaats opgericht. De kosten van het vervoer en den bouw waren gering in ver houding tot die van het materiaal; zij beliepen slechts 24 °/o van het totaal bedrag. Reeds voor den aanvang der hermeting, bij de algemeene verkenning, bleek dat voor enkele gedeelten van het terrein niet anders dan door signaalbouw trigonometrische punten zouden kunnen worden bepaald. Het zou te kostbaar worden op al die punten waarnemingspijlers te bouwen terwijl bovendien zulk een pijler wanneer het punt eenmaal is bepaald en tevens de lichtingen uit en naar omliggende punten zijn gemeten, zijn belang grooten- deels verloren heeft. Daarom werd het voorstel gedaan tot den bouw van een pijler geheel uit hout bestaande en waarvan alle verbindingen door kopschroeven en bouten met moeren bewerkstelligd werden zoodat een en ander gemakkelijk weer uit elkaar was te nemen. De kosten aan materiaal werden na voorafgaande berekening gesteld op ongeveer 190.waarom machtiging werd gevraagd voor het aanschaffen van het benoodigde materiaal tot een bedrag van ten hoogste f 200, Na bekomen machtiging werden het hout en de schroeven voor theodolietstand, waarnemingspijler en dwarsverbindingen besteld en enkele dagen later met den bouw een aanvang gemaakt. In drie en een halven dag was het werk voltooid. De kosten van materiaal waren iets te laag berekend, zij be droegen n.l. ruim f 194,— terwijl die van het vervoer en den bouw ongeveer f 60,waren. Het signaal bestaat uit twee volkomen van elkaar onafhanke lijke pijlers, den theodolietstand waarop het instrument wordt geplaatst en den waarnemingspijler, waarop de waarnemer zich bevindt. Het ligt voor de hand, dat de bewegingen van den waarnemer geen invloed mogen hebben op den stand van het instrument, zoodat waarnemingspijler en theodolietstand elkaar nergens mogen aanraken. De hier gebouwde instrumentpijler bestaat in hoofdzaak uit vijf zware balken, ter lengte van ongeveer 12 M„ en met een dwars doorsnede van 10 bij 15 c.M. De middelpaal DE (zie fig. 2) rust niet op den grond doch wordt gedragen door de vier palen A C, A'C die bij C door middel van lange ijzeren bouten met elkaar

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 56