ambtenaren. De titel van deze organisatie wijst reeds haar werkkring aan; het doel tracht zij te bereiken door zich te wenden tot Regeering en vertegenwoordiging, door het ver spreiden van geschriften en door het houden van huishoudelijke en openbare vergaderingen. De Bond onderscheidt zich van andere vereenigingen hierdoor, dat men bij de oprichting ervan niet gedacht heeft dat hem een lang leven zou beschoren zijn. Immers meende men: Zoodra de wettelijke regeling er is, zijn er geen redenen meer, om het bestaan van den TBönd të doen voortduren. Men kon zich toen, overtuigd van het goed recht der ambtenaren, niet indenken, dat men in 1914 nog zou moeten propageeren, nog herhaaldelijk bij de Regeering er op zou moeten aandringen, de toch zoo vurig gewenschte en zoo noodzakelijke regeling van de rechtspositie te doen tot stand komen. Moet dus thans geconstateerd worden, dat, wat de regeling zelve betreft, men in 1914 nog even ver is als in 1901, de jaren die achter ons liggen zijn toch in velerlei opzicht niet vruchteloos geweest. Men heeft door de voortdurende propaganda van den Rechtstoestandbond dit bereikt, dat over de wenschelijkheid van wettelijke regeling weinig verschil van gevoelen meer bestaat. Sedert een reeks van jaren wordt bij de behandeling van de Staatsbegrooting van verschillende kanten bij de Regeering aan gedrongen op die wettelijke regeling. Van de Regeeringstafel verneemt men geen principieele bestrijding. Integendeel, reeds eenige jaren geleden is door de Regeering aan een «hoogst bekwaam jurist» de opdracht verstrekt, een ontwerp samen te stellen. Thans zegt men is het ontwerp gereed. Mag dit dus als een resultaat beschouwd worden van het voortdurend werken van den Rechtstoestandbond, het resultaat is gering in verhouding tot de gevoerde propaganda. Wat al openbare vergaderingen zijn niet gehouden, waarop met steeds meer klem, met meerdere motieven is gewezen op de noodzake lijkheid der wettelijke regeling! Met wat feiten is aangetoond in De Rechtstoestandde grove willekeur waaraan ambtenaren bloot staan, nu hunne rechtspositie niet wettelijk is geregeld? En tochde Bond heeft het de Regeering zoo gemakkelijk ge maakt, door haar aan te bieden een proeve van een wetsontwerp. Aan feitenmateriaal behoeft het de Regeering niet te ontbreken. 66

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 68