LANGS NIEUWE BANEN. Bij de oprichting onzer vereeniging werd in hare banier ge schreven de leuze: «verspreiding van kennis van het kadaster». Gedurende bijna dertig jaren is het corps landmeters van het kadaster onder die leuze opgetrokken en het is dan ook volkomen verklaarbaar dat, toen over het aanschaffen van een nieuwe banier gesproken werd, de oude garde zich met angst afvroeg of dat oude, dierbare devies gebannen zou worden. Evenwel, het heeft zijn eereplaats behouden, al is er wat aan toegevoegd. Nog steeds, en nu zeker wel weer voor langen toekomst, prijkt met gulden letters op ons vaandel de leuze: «verspreiding van kennis van het kadaster». Wat heeft onze vereeniging gedaan om het verheven doel, vervat in deze woorden, te bevorderen? Heeft onze vereeniging haar roeping naar behooren vervuld? Is zij thans aan het einde van haar taak of, zoo niet, wat kunnen we doen om, langs nieuwe banen, dat doel dichter te naderen? Ziedaar eenige vragen die zeker wel gesteld mogen worden nu de grondslagen onzer vereeniging onderwerp van ernstige beraadslaging hebben uitgemaakt, nu na rijp beraad is besloten dat «verspreiding van kennis van het kadaster» een voornaam deel van haar doel zal blijven. Verwaarloosd heeft onze vereeniging haar doel zeer zeker niet. Negen en twintig jaargangen van ons Tijdschrift zijn daar om het te getuigen. Wie hebben dat tijdschrift gelezen? In de eerste plaats de leden, in de tweede plaats een kleine groep van belangstellende intellectueelen, juristen, registratie-ambtenaren, notarissen. Het zij verre van ons, de waarde van het behaalde resultaat te onderschatten. Met dankbaarheid wordt erkend dat in deze kringen door toedoen onzer vereeniging belangstelling voor het kadaster is gewekt, op de grove gebreken van ons huidig kadaster de aandacht is gevestigd, en idealen zijn gewekt ten aanzien van een nieuw, goed kadaster. Dat de Notarieele Vereeniging in 1900 haar 25-jarig bestaan vierde door een wetenschappelijk debat over een kadaster met bewijskracht, het is ongetwijfeld te danken aan het energiek

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 75