n Maar dat b.v. ontwikkelde land- en tuinbouwers, die niet alleen in de praktijk, maar ook in de theorie van hun vak zeer goed thuis zijn, die als bestuurders hunner vereenigingen belangrijke economische vraagstukken bestudeeren en helpen oplossen, daaren tegen niet het geringste begrip hebben van de waarde van ons kadaster, dat dezelfde betreurenswaardige onkunde in 't algemeen wordt aangetroffen bij grootgrondbezitters, architecten, rentmeesters, ja zelfs notarissen, zie dat stemt toch tot nadenken. Het moge vleiend zijn dat door het publiek de waarde van het kadaster slechts zeer zelden wordt onderschat, gewoonlijk verre wordt overschat, juist in die overschatting schuilt een groot gevaar. Juist uit die overschatting is verklaarbaar het feit dat tot nu toe is uitgebleven de krachtige aandrang tot vernieuwing van het kadaster, een aandrang die zeer zeker komen zal zoodra men de juiste waarde van ons tegenwoordig kadaster kent, en weet wat een op behoorlijken grondslag vernieuwd kadaster waard zal zijn. Laten we ons overigens over de verkeerde voorstellingen die het publiek zich van ons kadaster vormt, niet al te zeer ver wonderen. Want erkend moet worden dat de buitenstaander wel een zeer zonderlingen indruk moet krijgen van de «faits et gestes» van den landmeter. Vandaag laat de landmeter zich omtrent de ligging der eigendomsgrenzen door de eigenaren inlichten, hij weet zelf niets en vraagt alles; morgen daarentegen komt hij grenzen aanwijzen, treedt op als autoriteit, dan weet hij alles, een ander niets. Vandaag stelt hij een perceel in consorten voor één of enkele centiaren, om eene afwijking van één of meer centimeters; morgen wijzigt hij zonder blikken of blozen de kadastrale grootte van een perceel honderden centiaren, ver legt hij scheidingen op de kaart over afstanden van 10, 20 en meer meters. Zie, al deze dingen, voor den deskundige zeer verklaarbaar en volkomen in den haak, zijn voor den buiten staander ten eenenmale onbegrijpelijk, en niet te verwonderen is het, dat het publiek de verklaring van deze onbegrepen dingen soms niet zoekt in gebreken van de instelling, maar in wille keurige handelingen van den ambtenaar. Toch is het voor den grondeigenaar en in 't algemeen voor den houder van zakelijke rechten op den grond van zeer groot belang om de waarde van ons kadaster te kennen. Tallooze

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 77