74 voorbeelden kunnen worden aangehaald waarin de verkeerde waardeering van ons kadaster (meestal de overschatting daarvan) leidde tot tastbaar geldelijk nadeel van den betrokkene. Het vertrouwen op de kadastrale grootte bij aankoop van grond, de onderstelling dat kadastrale grensaanwijzing beslissend is ten aanzien van het toekomstig bezit, het zijn de dagelijks voor komende, maar gelukkig meestal de minst ernstige gevallen waarin het publiek dupe wordt van de gebrekkige instelling die wij ons kadaster noemen. Veel ernstiger gevallen, soms uitloo- pende op groot geldelijk nadeel van den betrokkene, zijn aan te wijzen maar komen gelukkig minder veelvuldig voor. En waar het tamelijk moeielijk is om zich afdoende te behoeden voor de kwade gevolgen van een slecht kadaster, daar staat bij ons onwrikbaar deze meening vast: wist men hoe gebrekkig het tegenwoordige kadaster is, men zou niet nalaten, krachtig aan te dringen op de totstandkoming van een vernieuwd, goed kadaster. Indien men nu verder bedenkt dat maatregelen die veel geld kosten in den tegenwoordigen tijd al zeer weinig kans hebben om verwezenlijkt te worden zoolang niet een krachtige aandrang daartoe komt van de zijde der direct belanghebbenden, dan volgt daar onzes inziens onmiddellijk uit dat de meest voor de hand liggende taak onzer vereeniging thans is: te gaan tot het publiek, tot de grondeigenaren, en in die kringen levendig te maken het besef van de betrekkelijk geringe waarde van ons huidig kadaster, en daartegenover in het licht te stellen de groote waarde van een goed kadaster. Een enkel woord over de wijze waarop onze vereeniging die taak zou kunnen vervullen. Een aangewezen middel om contact met het publiek te krijgen is wel de drukpers. Ons Tijdschrift heeft nu eenmaal een zeer beperkten kring van lezers, maar men zou door dagbladen en periodieken een belangrijk grooter publiek kunnen bereiken. Het zou daarom onzes inziens gewenscht zijn, dat onze vereeniging eene permanente perscommissie benoemde, die te zorgen heeft voor eenvoudige, bevattelijke artikelen in de groote dagbladen, in de provinciale- en plaatselijke bladen en in de tijdschriften die voor het doel het meest geschikt zijn. Die zelfde perscommissie zou ook kunnen samenstellen eene brochure, beschrijvende: «wat ons kadaster is en wat een goed kadaster

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 78