76 van een nieuw kadaster kunnen gevoegelijk blijven rusten. De vernieuwing van het kadaster zal niet worden aanbesteed en aan den laagsten inschrijver gegund, maar zal «in eigen beheer» worden uitgevoerd. Hoe hoog de jaarlijksche kosten zullen zijn hangt alleen af van het tempo waarin de vernieuwing plaats vindt, terwijl dat tempo vermoedelijk wel geregeld zal worden door den aandrang die van de kant van het publiek komt. Men stelle evenwel op den voorgrond dat elk nieuw kadaster, hoe het overigens moge zijn ingericht, altijd berusten zal op aanwijzing van de grenzen door de eigenaren zelf, dat het alleen zal zijn een vastlegging en verwerking van gegevens, door de belanghebbenden zelf verstrekt. En men wijze erop dat voor de heffing van grondbelasting het oude kadaster geheel voldoende is, dat dus eene vernieuwing uitsluitend zou worden ondernomen ten gerieve van het publiek. Wenschelijk zou het verder o. i. zijn dat er zooveel mogelijk eenheid bestond in de wijze waarop het publiek zou worden in gelicht. De bedoeling is allerminst dat de door de landmeters te geven inleidingen zouden geschieden naar eene vastgestelde «schablone», maar centrale leiding zou toch misschien aanbeveling verdienen. De bovenbedoelde perscommissie zou wellicht in dien geest kunnen werkzaam zijn door een schema voor eene dergelijke inleiding te ontwerpen en op aanvrage aan landmeters te ver strekken, en door op te treden als bureau tot het verschaffen van inlichtingen en gegevens aan hen die als spreker optreden. Ook voor afdeelingen onzer vereeniging zou hier een schoon arbeidsveld te vinden zijn. Maar het geven van een uitgewerkt plan is geenszins onze bedoeling. Veelmeer werd met het schrijven van deze regelen beoogd: de aandacht van de leden op deze materie te vestigen. Laten we er over nadenken, er over schrijven, er op een volgende vergadering over spreken, en blijkt het dat er overeenstemming bestaat, laten we dan schroom opzijzetten, de hand aan den ploeg slaan, en ons met ernst en toewijding geven aan deze niet nieuwe, maar te lang verwaarloosde taak! C. H. B. DE Korver.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 80