77 OVERBRENGEN VAN COÖRDINATEN. Nadat de einduitkomsten van de Rijksdriehoeksmeting van Nederland bekend geworden zijn, zullen de reeds bij de herme tingen uitgevoerde kadastrale driehoeksnetten op bedoelde eind uitkomsten opnieuw kunnen worden aangesloten, wanneer minstens twee punten van elk net overeenstemmen met punten van hoogere orde. Iets dergelijks deed zich bij het Kadaster op Java voor, toen in 1890 de berekening van de onder Prof. J. A. C. Oudemans uitgevoerde triangulatie van dat eiland voltooid was. Vergelijkt men de einduitkomsten van zulk een net van hoogere orde met de voorloopige; dan ziet men, dat door richtingsverschil en door correctie van de basislengte de coördinaten der hoek punten vaak belangrijk veranderd zijn, doch dat de door die hoekpunten ingesloten driehoeken op weinig na gelijkvormig ge bleven zijn, omdat immers de verbetering der hoeken (foutver- effening) gering is. Dat zeer kleine verschil in gelijkvormigheid mag in het net van lagere orde op de meest eenvoudige wijze worden vereffend, althans wanneer de nieuwe coördinaten van het net van lagere orde berekend moeten worden in dezelfde kaartprojectie als die, welke vroeger werd gebezigd (op Java de Bonne-projectie). Neemt men voor het nieuwe stelsel een andere kaartprojectie (op Java thans de conforme kegelprojectie, in Nederland de sterio- graphische), dan behoort men nog rekening te houden met het verschil in deformatie en na te gaan, of de zijden van den aan sluitingsdriehoek in de projectiën ten naaste bij als rechte lijnen kunnen worden aangemerkt. Op Java bleek de afwijking van de rechte lijn op 20 K.M. hoogstens 2 d.M. te bedragen en dit mocht worden verwaarloosd. Daarom moesten de verschillen voor de veranderde projectiemethode lineair, dus evenredig met de lengten over het net van lagere orde worden verdeeld. In dergelijke gevallen mogen die verschillen, een gevolg zijnde van een eenzijdig werkende fout, derhalve noch volgens de methode der kleinste vierkanten noch middels Schols' methode der con forme overbrenging worden vereffend. De lineaire foutvereffening, evenbedoeld, heet ook wel methode der parallelle verschuiving

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 81