rechts de getallen 32.5, 33.0,37.5 en van boven naar onder 68.0, 68.5 73.0, zoodat één decimeter correctie door een breedte van twee millimeter wordt voorgesteld en men der halve de centimeters der correctie best zou kunnen schatten. Zoo als in Nederlandsch-Indië doorgaans gedaan werd, waar deze werkzaamheden moesten dienen voor plans op de schaal van 1 a 5000, is de bewerking hier geschied in decimeters, wat natuurlijk tot het wezen der zaak niets afdoet. Het punt op -f- 35.4 en 68.2 bepaalt het hoekpunt A en men teek ent B op +37.5 en —72.6, Beide punten op het milli meterpapier worden door een rechte lijn verbonden. Nu legt men het milimeterpapier op de bestaande triangulatiekaart (bijlage II) zoodanig, dat de punten A elkander bedekken en de lijn AB van het millimeterpapier boven de lijn AB van de kaart komt. Daarop neemt men de richting van de lijn AC over, waardoor de hoek A op het millimeterpapier gelijk is aan dien op de kaart. Op gelijke wijze handelt men, om hoek B op het milli- meterpapier uit te zetten. De snijding van de overgenomen lijnen bepaalt het gelijkstandige punt C op het millimeterpapier en leest aldaar de coördinaten verbetering +32.5, —71.4 af. Daar echter het verschil tusschen de oude en nieuwe coördinaten van C hier boven werd gevonden te zijn 34.0, —71.5, zoo zijn de drie hoeken ABC in beide stelsels niet gelijkvormig en bedraagt het verschil op het derde punt +1,5 in deZen -0.1 in de V. In de inleiding werd uiteengezet, dat het verschil op het derde punt, ontstaan door verschil in kaartprojectie of door de hoek- verheffing van het net van hoogere orde, wel steeds volgens de methode der parallelle verschuiving moet of mag worden veref fend. Het bedrag dezer vereffening is evenredig met den af stand van het te verbeteren punt tot de basis AB en mag dus worden voorgesteld door A'x-f- B'y -)- C. Voor de punten met gelijke X correctie heeft men dus: 10. voor de gelijkvormige aansluiting aan twee puntenAx By -)- (Cx - rm) o 2°. voor de aansluiting aan het derde Punt: A'x B'y-i- C' =0 Totaal (A A')x -f- (B-\- B')y -f- C\ o 8i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1914 | | pagina 85