Kort vóór de hevige aardbeving van Lissabon in 1755 lieten in verschillende physische laboratoria van Europa de «armaturen» der hoefmagneten los, terwijl Alexander von Humboldt tijdens de aardbeving van Cumana den 4 November 1797 constateerde, dat de inclinatie der magneetnaald met een bedrag van 90 centesimaalminuten was afgenomen. Tijdens de aardbeving van Laibach in 1895 werd het magnetogram van den re- gistreerenden magnetograaph in het observatorium te Weenen plotseling afgebroken en om een belangrijk bedrag zijwaarts verschoven en daar voortgezet. In 1887 had de magnetische opneming van Japan plaats, terwijl een 4-tal jaren later in October 1891 de geweldige aardbeving in de dubbelprovincie Mino-Owari plaats vond; in de daarop volgende maanden December en Januari werd het door deze aardbeving geteisterde gebied opnieuw magnetisch opgenomen, om na te gaan, welke veranderingen hier ten opzichte van de magnetische constanten waren ingetreden en het bleek nu, dat de isomagnetische lijnen zeer merkwaardige wijzi gingen hadden ondergaan. Uit het onderzoek van de magnetogrammen van een 32-tal waarnemingsstations bleek Professor Milne in 1897, dat niet op alle stations de magnetographen in dezelfde mate op aard bevingen reageerden; terwijl dit op sommige stations slechts zelden en in geringe mate plaats vond, bleek dit op andere zoo veelvuldig en in zoo hevige mate te geschieden, dat de aan wijzingen der magnetographen daar ook van «Seismolo gische» beteekenis konden worden geacht, terwijl verder bleek, dat de stations waar de magnetographen het snelst en het hevigst op de «bevingen» reageerden juist die waren, waar ook de afwijkingen der «zwaartekracht» het grootst bleken te zijn, zoodat moest worden gedacht aan het voorkomen in den bodem van massa's van grootere dichtheid in de na bijheid van deze stations. Leerrijk in dit opzicht is Toronto in Canada, waar de magnetographen niet op aardbevingen reageerden, doch dit ■wel deden, toen dit station naar het slechts enkele mijlen ver wijderde Agincourt werd overgebracht. 99 Hobbs-Ruska, Erdbeben, Seite 260.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 101