Wanneer twee magneetnaalden zoodanig worden vereenigd, dat de ongelijknamige polen zich boven elkander bevinden (:astatisch>-naaldenpaar), dan wordt de richtkracht der aarde daardoor als het ware geneutraliseerd en ook de ge ringste storingen zijn voldoende om een dergelijk naaldenpaar uit zijn stand te doen wijken; hetzelfde kan worden bereikt, door eene magneetnaald in het vlak van den magnetischen meridiaan met de gelijknamige pool eener magneetstaaf te naderen. De tegenwoordigheid van magnetische massa's in de nabij heid eener magneetnaald, kan dus onder sommige omstandig heden, zelfs ook nog op betrekkelijk grooten afstand, hare richtkracht voor een groot deel neutraliseeren, waardoor bijv. scheepskom passen plotseling en voorbijgaand zoogenaamd «wild» worden en de «Poolrichting» niet meer aangeven. Hierdoor kan tot zekere hoogte de gevoeligheid der mag netische instrumenten op sommige stations ten opzichte van «Seismische» storingen worden verklaard, doch minder ge makkelijk laat zich het feit verklaren, dat de stoomer «la Provence» den 17 April 1907 op 42°2o'40' Noorder-Breedte en 530550 Wester-Lengte plotseling geen «koers» meer kon sturen, ten gevolge van het «wildworden» der kompassen. In Japan, waar aardbevingen zoo menigvuldig voorkomen, worden deze zeer dikwijls door magnetische storingen voor afgegaan en dat niet alleen «uren», doch somstijds zelfs reeds «dagen» te voren en de hoop is niet buitengesloten, dat hierin wellicht een middel zal kunnen worden gevonden, om voor deze in hunne gevolgen maar al te vaak zoo verschrikkelijke seis mische verschijnselen zóó tijdig te kunnen waarschuwen, dat althans het verlies van menschenlevens kan worden voorkomen. Grootsch en tot nog toe in hun wezen ondoorgrondelijk zijn de verschijnselen van het «magnetisme»; luisterend zoowel IOO Uit formule (8) zie pag. 53 hierboven volgt, dat de naalden van kom passen en boussoles bij liet naderen van de magnetische polen, tengevolge van het afnemen der horizontale intensiteit, hoe langer hoe hcwegelijker moeten worden en eindelijk hare richtkracht geheel verliezenzoodat zij het «Noorden» niet meer aan kunnen geven; de hranschen spreken dan van eene <(.aiguille affoléede Duitschers van verriickten de Nederlandsche zeelieden van het «wildworden» der kom passen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 102