naar «inter-astrale» invloeden als naar de geringste massa verplaatsingen in het inwendige der aarde, tengevolge van de «ontspanningen» der langzaam aan afkoelende en zich samen trekkende aardschors zoodat elke daardoor veroorzaakte «beving» vergezeld gaat van meer of minder hevige magne tische storingen, is het steeds de geheimzinnige doch zegenrijke genius geweest, die de volkeren verbroederend leidde, niet alleen over de onmetelijke steppengebieden der groote con tinenten, vaak «woester woest dan woestenij», doch ook over bijna eindelooze wereldzeeën, daarbij den versagenden zwerver in nachtelijk duister, vooral op hoogere breedten, vaak hullend in het bemoedigende schijnsel van «Poollicht»-aureolen. Wel is waar is, tengevolge van den overheerschenden invloed van het ijzer bij den tegenwoordigen scheepsbouw, in den laatsten tijd ook van Nederlandsche zijde getracht het leidende «kompas» te vervangen door eene «Gyroskopische Noordwijzingdoch tot nog toe zonder voldoende resultaten en nog steeds is dus het wereldverkeer afhankelijk van het magnetische kompas; groot en steeds grooter werd tevens de rol die dit ook te land, niet alleen bij mijnbouwkundige- doch ook bij tachymetrische opnemingen als «Boussole», doch vooral in den meer vol maakten vorm van «mijnbouw»- en «tachymeter-theodoliet» had te vervullen en de reeds sedert eeuwen gevolgde wijze van bepaling der grenzen van het bezit door middel van het „kompas", vooral bij de uitgestrekte „cultures" in de tropen, vindt ook heden ten dage niet alleen nog veelvuldige toepassing, doch de moderne „boussole-theodoliet" vormt het instrument bij uitnemendheid ook bij kadastraleopnemingen in de tropen. Wij hopen daarop later terug te komen bij de bespreking der voorstellen van de Staatscommissie betreffende de toekomstige kadastreering van Suriname. „Bronnen" waaruit werd geput en „werken" waarnaar voor verdere bijzonderheden kan worden verwezen E. Mascart, Traité de Magnétisme Terrestre. Paris. Gauthier— Villars 1900. IOI Zie hierover «Poolshoogte-Verandering» in Tijdschrift voor K. en L. XXX (1914) pag. 159 etc.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 103