Voorloopig is hiermede dus de lengte van de «Invar-meet- staaf uitgedrukt in internationale meters, bepaaldtot tijd en wijle, dat nadere onderzoekingen de verklaring zullen brengen van het feit, dat de metingen te Breteuil de lengte dezer meet- staaf 8iz-7 grooter aangeven dan die te Delft, wat zooals de schrijver reeds opmerkt, vermoedelijk in verband zal staan met de onzekerheid waarin men ten opzichte van de uitzettings coëfficiënten nog eenigermate verkeert. T. Polée. DE «SMALCALDER-BOUSSOLE» ALS HULPMIDDEL BIJ «VLUCHTIGE» OPNEMINGEN. Dikwijls komt het voor, dat terreinen in kaart moeten worden gebracht onder omstandigheden, waarbij het minder te doen is om eene nauwkeurige opneming dan wel om zoo spoedig mogelijk te kunnen beschikken over een vrij betrouwbaar overzicht van den terreinstoestand. Voor dergelijke opnemingen is voorzeker de «Smalcalder» of «Patent-Boussole» het meest geschikte instrumentje, waarmede zelfs ook door minder «landmeetkundig» geoefend personeel nog vrij voldoende resultaten zullen kunnen worden verkregen. Uitgevonden door den Engelschen Officier Kater, werd het door den Londenschen mechanicus Smalcalder in handigen vorm in den handel gebracht en naar hem wordt het dan ook in den regel aldus genoemd. Eene langs haren omtrek op het bovenvlak in graden verdeelde «mica»-schijf, of thans ook wel slechts een rand van aluminium met eene middellijn van slechts een 7 tal Centimeters is zooals dat ook bij de kompasrozen het geval is vast aan de magneet naald verbonden en beweegt zich nu met deze vrijzwevend onder een prisma door, waarin de stand der verdeeling ten opzichte van het viziervlak kan worden afgelezen. In de «vatting» van dit prisma is centrisch op den bovenkant een vizierspleetje aangebracht en diametraal daar tegenover staat op den rand der boussole een raampje met eene vizierdraad -loodrecht op het bovenvlak der boussole ter instelling van het voorwerp, waarvan men het azimuth wil bepalen. De boussole wordt dus zoolang om de verticale as gedraaid, I IO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 114