worden gemeten, doch bij eenige oefening zal het dikwijls reeds voldoende zijn om deze te '«passen» en ook dan nog kunnen vrij aardige resultaten worden verkregen; dat een «pedometer» in dit geval goede diensten zal kunnen bewijzen ligt voor de hand en langs gebaande paden zou zelfs gebruik kunnen worden gemaakt van rijwiel met «cyclometer.» Door de studenten der Rijks Hoogere Land, Tuin-en Bosch- bouwschool te Wagen in gen worden bij de geodetische oefe ningen ook een paar uren gewijd aan de opneming van een boschrijk en vrij geaccidenteerd terrein met behulp van de Smalcalder-boussole; de afstanden worden daarbij «gepast» en de resultaten 2 pas voor 1 m.M. gerekend en dus ongeveer op de schaal van 1 a 1500 met behulp van biseauschaal» en transporteurte velde terstond in kaart gebracht op geli nieerd papier, waarvan de lijnen dus dienst doen als magnetische meridianen. De sluitfout van een aldus opgenomen gesloten veelhoek van meer dan 1000 M. lengte bedraagt dan dikwijls niet meer dan I m.M. of ook wel minder op de kaart. Bij de «vluchtige» ontginningsopnemingen van den kadastra- len dienst, waarbij dus geen sprake is van behoorlijke begrenzing der perceelen, zou deze methode derhalve ook uitstekend dienst kunnen doen, waarbij dan ter elimineering van de «declinatie» of de «miswijzing» der boussole bij het begin der opneming even een op terrein en kaart behoorlijk kenbaar punt zou moeten worden ingesteld,om volgens deze «azimuthbepaling» de momen- teele richting van den magnetischen meridiaan op het kadastrale veldplan aan te kunnen duiden ten behoeve van de directe kaartee- ring der op te nemen begrenzing. Om de gunstige foutvoortplanting der «boussole-trekken» ten gevolge van de onafhankelijkheid der op eenvolgende azimuth's van elkander tot haar recht te laten komen, dienen de af standen tusschen de brekingspunten niet te groot te worden genomen en het aantal dezer punten binnen practische grenzen dus niet al te klein. Vooral echter ook in de «koloniën» bij opnemingen tenbehoeve van land- en boschbouwondernemingen zal de Smalcalder-bous sole belangrijke diensten kunnen bewijzen onder groote besparing van tijd en geld. I I 2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 116