en het mooie, zoo leerrijke verslag dezer excursie, opgemaakt door den toenmaligen Secretaris der «Vereeniging» met mede werking van den heer van Schermbeek, kan ons tot een getuigenis zijn, hoe het den vriendelijken leider weder gelukte, zijne toehoorders nader te brengen tot de zoo verschillende de bodemkuituur beheerschende factoren. J) Helaas, de heer van Schermbeek heeft het niet meer mogen beleven, dat de opleiding van den landmeter van het kadaster ook in zijnen geest werd gewijzigd; hem, wien het leven zoo menige teleurstelling baarde, werd door den onvermurwbaren Thanatos ook dit niet gegund. Adriaan Johannes van Schermbeek werd den 28 October 1855 te Maastricht geboren, studeerde voor indoloog te Delft, was echter een der eersten, die zich aanmeldde, toen de Regeering in 1872 candidaten opriep om opgeleid te worden tot hout vester bij het Bosch wezen in Nederlandsch-Indistudeerde daarna een 3 tal jaren op Staatskosten aan de Akademie te Eberswalde en vertrok na voltooide studie op nauwelijks 19-jarigen leeftijd gehuwd naar Indië, waar hij belast werd met het beheer over de houtvesterij «Japara», na vooraf een 13 tal maanden te Semarang als adspirant-houtvester werkzaam te zijn geweest; in 1886 werd hij overgeplaatst naar Madioen, doch moest om gezondheidsredenen reeds in 1888 de «tropen» vaarwel zeggen en zich weder naar het Vaderland begeven, waar hij werkzaam werd gesteld bij het beheer der «Staatsdomeinbosschen» te Breda. Den 1 September 1899 volgde zijne benoeming tot docent aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen en hier heeft hij met nimmer verflauwende toewijding en ongekende geestkracht zich beijverd, om het bosch bouwbedrijf zoowel hier te lande als in onze Koloniën in weten schappelijke banen te leiden, totdat, na een smartelijk lijden, den 18 April 1915 zijn levensdraad werd afgesneden. Voor hem was: «Der Wald ein Segen «Wo Gott ihn schuf, «Den Wald zu pflegen «Ein schoner Beruf». 2) I 20 Zie Tijdschrift voor K. en L. XIX (1903) bladz. 196. 2) A. J. van Schermbeek, Leitfaden beim Studium de Forstwissenschaft, «Vorwort».

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 124