Zijn doel en streven was harmonisch verband te brengen tusschen het productievermogen van den bodem en het daarop te kweeken «bestand», in dier voege dat de bodem ook in de toekomst niet verarmde, doch integendeel onder den invloed der daarop in stand te houden vegetatie, zijne hulpbronnen in physischen en mineralogischen zin rijker ontsloot en het boschbestand, dat hiertoe moest medewerken, tevens van eco nomische beteekenis bleef. Van daar zijn ijveren voor menging van loof- en naald hout; van daar zijne grondige behandeling van het «humus»- vraagstuk in zijne «Bodenkundliche Grundgedanken und deren Verwertung in der Bodenkultur;» van daar zijn herhaal delijk waarschuwen tegen te diepe grondbewerking, waardoor bij afwezigheid van organische stoffen onder bepaalde omstandig heden te veel mineraal-voedsel beschikbaar kan komen; van daar ook zijne diepgaande studiën betreffende de Colloïden, de eigenaardige lichamen der Colloïdaalchemie, wier oplossingen niet vast en niet vloeibaar van zoo groote beteekenis zijn, niet alleen bij den opbouw van het plantaardig en dier lijke weefsel, doch ook bij dien van den bodem. Colloïden door Graham aldus genoemd naar hunnen typischen vertegenwoordiger «de lijm» («colle»-«kolla») onderscheiden zich van de kristalloïden, doordat zij uit hunne oplossingen niet in kristallijnen doch in amorphen toestand worden afgezet en in verband daarmede weder door de inhomogeniteit dezer op lossingen en hunne geringe «diffusiesnelheid», waardoor zij óf in het geheel niet óf slechts moeielijk door membranen diffundeeren, zoodat de colloïdale oplossingen door middel der dialysevan die der gemakkelijk diffundeerende kristalloïden kunnen worden gescheiden. De groote verschillen in eigenschappen en reacties tusschen de colloïden en de kristalloïden stempelen deze zoowel in physischen als chemischen zin als het ware tot twee geheel verschillende vormen der materie. Eene Colloïdale oplossing wordt een «hydrosol» genoemd 121 xïiXXa lijm.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 125