en daaruit ontstaat door capillaire affiniteit een «hydrogel»; de aantrekking tusschen colloïd en vloeistof vermindert daarbij, doch de cohesie tusschen de colloïddeeltjes onderling neemt toe, waardoor het aldus gevormde «hydrogel» coaguleert tot eene volumineuse geleiachtige massa. Onder den invloed van allerlei capillaire verschijnselen en voortdurende verandering van de oppervlaktespanning heeft eene eigenaardige wand en cel vorming' plaats, waaruit het «celweefsel» wordt opgebouwd en dit houdt niet alleen in de deeltjes van zijn weefsel veel water geabsorbeerd, doch tevens in zijne sponsachtige holten groote hoeveelheden ingesloten. Voor den bodem van groote beteekenis zijn de colloïden van kiezelzuur en aluinaarde en het eerste stelt ons tevens in staat om op eenvoudige wijze de verhoudingen na te gaan tusschen een colloïd en zijn «hvdrosol» en «gel». Kiezelzuur Siliciumdioxyde Si 02) komt in de natuur ge kristalliseerdvoor als bergkristal, kwarts, zand, etc. en in amorphentoestand waterhoudend als opaal en ■watervry als achaat. Om nu eene colloïdale oplossing van kiezelzuur te ver krijgen voegt men zoutzuur bij «waterglas» Natriumsilicaat er scheidt zich dan eene volumineuse geleiachtige massa van kiezelzuur af verbonden met water, waaruit door indamping een amorphwit poeder wordt verkregen. Het versch neergeslagen kiezelzuur is in verdund zoutzuur oplosbaar, voegt men dus water glas bij een overmaat van zoutzuur, dan blijft het gevormde kiezelzuur in oplossing, terwijl tevens keukenzout ontstaat, dat tengevolge van zijne grootere diffusiesnelheid op de bekende wijze door middel van een dialyseapparaat kan worden verwijderd. Op deze wijze verkrijgt men eene zuivere «colloïdale» oplossing of het «hydrosol» van kiezelzuur met een opaalachtig uiterlijk en hieruit kan weder door toevoeging van bijv. «koolzure soda» het kiezelzuur als een «hydrogel» worden afgescheiden of «ge- coaguleerd», als eene absorptie verbinding van kiezelzuur en water. De «sols» en de daaruit door «capillaire affiniteit» voort- 122 Zie de verhandeling «Kwarts» in mededinging met Invar als grondstof voor de meetstaven van Basisapparaten in Tijdschrift voor K. en L„ Jaargang XXX (1914) bladz. 260.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 126