van den electrischen stroom naar verschillende richtingen gaan, samen een uit een positief en een negatief bestanddeel gemengd «hydrogel» geven, terwijl op enkele uitzonderingen na gelijk ge laden «hydrosolen» geen «gel-afscheiding» veroorzaken. Positief geladen zijn de hydroxyden-coWo'iden, zooals ijzer en aluminiumhydroxyde en deze bewegen zich dus naar de negatieve pool, terwijl de colloïden van platina, goud, tin- oxyde, seleen en arseensulfide negatief zijn geladen. Op physiologisch gebied zijn deze absorptie verbindingen der «gemengde» hydrogels van groote beteekenis ter verklaring van de verschijnselen der stofwisseling, daar de weefsels en vochten zoowel in het planten- als dierenrijk uit colloïdale stoffen bestaan en de reacties tusschen deze onderling en met minerale stoffen zoo geheel verschillend zijn van die der kristalloïdale op lossingen. Merkwaardig is de eigenschap der colloïden, dat eene geringe hoeveelheid van een reversibelcolloid gevoegd bij een irre versibeldit laatste in een reversibel kan veranderen, zoodat er geene «coagulatie» meer plaats vindt bij toevoeging van electrolyten en de «soltoestand» dus gehandhaafd blijft. Zoo beschermt eene geringe toevoeging van «gelatine» een «goudsol» tegen neerslag door electrolyten en ook lijm, gom, eiwitstoffen etc. kunnen als dergelijke «beschuttingscollo ïden» optreden; door Zsigmondy werd naar aanleiding hiervan het «goudgetal» ingevoerd, dat in milligrammen de hoeveel heid van het «bescherm-colloïd» aangeeft, dat nog even on toereikend is om de kleursverandering van rood tot blauw van ioo c.c. van het hoogroode goudsol door i c<- van eene 10 °/o chloornatrium-oplossing te beletten. Van hooge beteekenis is dit goudgetal vooral voor de orga nische colloïden, daar het afhankelijk is van den physischen en chemischen toestand, waarin deze zich bevinden en de psysiologische wetenschap wordt er dus door in staat gesteld om althans eeniger- mate de wijzigingen na te kunnen gaan, welke bijv. in de zoo veranderlijke eiwitstoffen plaats grijpen. Wanneer een door middel van eene lens geconcentreerden lichtbundel door eene oplossing wordt geworpen en men ziet daarnaar in eene richting loodrecht op dien bundel, dan blijft het gezichtveld donker, wanneer de vloeistof homogeen is en 124

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 128