Wij hebben hier ietwat langer bij de Colloïden stil moeten staan om van Schermbeek beter te kunnen volgen, voor hem toch vormt de Colloïd-chemie de basis bij de verklaring van menig verschijnsel. Na in grootsche trekken het ontstaan en de biologische beteekenis van den «humus» te hebben geschilderd, komt van Scherm beek tot de gevolgtrekking, dat de gevreesde«humuszuren», «huminzuren», «huminstoffen» en hoe zij verder genoemd mogen zijn, als een «wissenschaf tlichen Lapsus» x) beschouwd moeten worden. De stoffen, welke men in de leerboeken en de laboratoria met den naam «humuszuren» bestempelt, dus de praecipitaten, welke door sterke zuren in de alkalische bodem extracten worden neergeslagen, zijn verder niets dan laboratorium producten, die in dezen vorm in den bodem wellicht nooit voor komen en die niet alleen van geheel verschillende natuur zijn, naarmate zij uit verschillende bodemsoorten worden getrokken, doch die zelfs eene andere samenstelling hebben, wanneer zij uit dezelfde bodemsoort en op dezelfde wijze geëxtraheerd, door verschillende zuren worden neergeslagen. Deze praecipitaten zijn slechts «absorptie complexen» samen gesteld uit organischeen mineralecolloïden, welke door de sterk electrolytische zuren tot coaguleeren worden gebracht en die daarbij zekere hoeveelheden der aanwezige electrolyten condenseeren en vasthouden, zooals ook reeds in 1887 door Dr. van Bemmelen werd vermoed. Ook de vorming van «oer»lagen en dergelijke concreties in den bodem worden door van Schermbeek uit het optreden van absorptie complexen verklaard. Een gevolg van het humusproces, zoowel bij de vorming van «milde» als van «ruwe» humus is het vegeteeren van uiterst eenvoudig gebouwde micro-organismen in een zwak zuur medium op een -mineralenvoedingsbodem.2) Onder deze nietige wezens komen er voor welke Silicaten vrij kunnen maken onder vorming van mineraal colloïden met sterk absorbeerende eigenschappen. Absorptie complexen blijven in het algemeen slechts zoo lang 128 A. J. van Schermbeek, Bodenkundliche Giundgedanken, Seite 62. 2) 59-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 132