gesloten en die ten slotte voor onze lang levende planten het gestel leveren, waarom zich de jonge weefsels spannen, die de hoogste assimilatie-functiën te vervullen hebben. De wortels voeren nu het water aan; de opgewekte waterstroom stuit tegen de vegetatiepunten der knoppen en dit kiemweefsel, dat sterk assimileert, moet nu weerstand bieden tegen dien druk, wat ten gevolge heeft, dat het groeit in de richting van dien stroom, dus de spruit verlengt zich. Ook het bekende verschijnsel der «torsie» of «wrong» bij boornen, waardoor de vezel soms meermalen zich spiraalvormig om den boom slingert en waardoor het hout zooveel aan waarde kan verliezen wordt door van Schermbeek verklaard als een der vele hulpmiddelen, waarvan de plant zich moet bedienen om haar weerstandsvermogen tegen «druk» te verhoogen. «Wrong» kan optreden wanneer door te diepe grondbewer king bij afwezigheid van organische stoffen te veel mineraal voedsel beschikbaar komt, waardoor het bestand te weelderig opschiet, zonder het vereischte weerstandsvermogen te bezitten; ook wanneer de bodem langzaam aan met eene droog veen-laag, wordt bedekt, waardoor vochtopname en gaswisseling slechts gebrekkig kunnen plaats vinden, wat ten gevolge heeft, dat de diepere woitels afsterven en ten slotte wanneer door onoordeel kundige «dunningen» de boomen onder abnormale drukomstan- digheden ten opzichte van den wind worden geplaatst. Rusteloos voor alles eene verklaring zoekende vordert hij ook van zijne leerlingen om zich rekenschap te geven van de ver schijnselen, welke zij om zich heen waarnemen, ook al mocht er kans zijn, dat hun oordeel later wellicht voor een beter zal moeten wijken en hij roept hun toe: Ihr Jünger bleibt im Urteil unbefangen, im Geiste frei, Auch den alldeutschen Gemeinwohlssinn heget im Gemüte treu; Sonst heisst es auch van Euch mit Recht: «Wohl viel' gelernt, nur vor lauter Baumen Sehn sie den Wald nicht mehr.» 2) Wars van oppervlakkigheid poogt van Schermbeek steeds 132 Schriftelijke raededeeling van den heer van Schermbeek, zie verder «Leit- faden», Seite 44, etc. 2) Leitfaden, «Vorwort».

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 136