de resultaten zijner onderzoekingen in wiskundigen vorm te om lijnen, doch hij waarschuwt weder: «Die Mathematik ist in der Produktionslehre aufzufassen wie Hammer und Meissel des Bildhauers. In der Hand des Meisters sind sie ihm die Hülfsmittel um erhabene Gedanken zu verkör- pern. Die unbefugte Hand zerstört mit denselben die grossartigen Schöpfungen der Natur und der bildenden Ivunst. Darum soil nur derjenige sich von dieser Hülfswissenschaft bedienen, der zum logischen Denken befdhigt ist; denn nur zu oft dient sie dazu um den Mangel logischer Gedanken zu bemanteln-» Aan van Schermbeek danken wij de mooie uitdrukking getoetst aan de tabellen van Schiffels werk «die Wuchsge- setze normaler Fichtenbestande» dat in boschbestanden, van de Spar (Picea excelsa) waarin de wortels der afzonderlijke individuen onderling met elkander vergroeien, evenals dat bij Zilverspar (Abies pectinata), Larix (Larix europaea), Beuk (Fagus sylvatica), Teak of Djatti (Tectona grandis), etc. het geval is, zoolang de bosschen goed gesloten blijven, de kwa draten der kroonhoogten omgekeerd evenredig zijn met het aantal stammen per H.A.; stelt «n» het aantal stammen en de kroonhoogte voor, dan is gedurende dit tijdvak n X l2 eene constante grootheid, afhankelijk van de standplaats. Het wortelgestel van de bij de «dunningen» weggehakte levende stammen van een dergelijk bestand helpt onmiddellijk mede bij de waterverzorging der overblijvende boomen zoo lang de «dunningen» althans niet zoo sterk ingrijpen, dat eene onvolkomen beschaduwing van den bodem ontstaat en de aldus versterkte waterstroom drijft de vegetatiepunten langs het mantel vlak der overblijvende kronen tot verhoogde werkzaamheid. 2) Boomen, waarvan de wortels der afzonderlijke individuen niet met elkander vergroeien, zooals dat bij den Pijnboom (Pmus sylvestris) en den Eik (Quercus, sp.) het geval is, kunnen niet zoo spoedig op de betere voorwaarden tengevolge van «dun ningen» reageeren, daar hun wortelsysteem zich individueel eerst aan den nieuwen toestand moet aanpassen. 133 Leitfaden, «Vorwort». 2) A. J. van Schermbeek. Einige Leitsatze bezüglich der forstwissenschaftlichen Forschung. Seite 13, 26, etc.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 137