135 trichter baan Oost- en Zuid-Oostwaarts en ten Noorden van den Rijn leidden de «Hessenwegen» Oostwaarts om aan te sluiten op den grooten handelsweg naar Bardowick, het oude Liineburger handelscentrum der middeneeuwen, wellicht reeds door Wittekind gegrondvest, doch dat allengs zijne beteekenis verloor tengevolge van de opkomst van Lübeck. Van af deze oude «Hessen»-banen, waarvan de sporen ook thans nog dikwijls in onze heiden over honderden meters breedte zichtbaar zijn, ontwikkelden zich waar de physische ge steldheid van den bodem het toeliet langzaamaan vele onzer stuifzanden en deze zandverstuivingen, thans dikwijls reeds weder met heide begroeid of opnieuw beboscht, droegen dan weder maar al te vaak het hunne er toe bij, dat ook de beekbeddingen langs «aeolischen» weg verzandden. Als een voorbeeld daarvan kan weder de oude «Houtbeek» worden genoemd, wier naam reeds voldoende op hare vroegere beteekenis wijst en die in vroegere eeuwen het water van de Hoog Soerensche heuvelklingen door het oude Ammer-of Kootwijker Veen westwaarts voerde naar de Geldersche Vallei, doch wier uitgestrekte thans verdroogde en «verwaaide» bovenloop door de Kootwijker en Stroeër Zanden gescheiden is van haren benedenloop de tegenwoordige Stroeër-beek. Ook de eigenaardige «leemte» in de acten, waarbij het Domein- bestuur omstreeks het midden der vorige eeuw duizenden tallen hectaren woesten grond op de Veluwe overdroeg aan de burger-' lijke gemeenten, onder de bepaling dat de gemeenten deze gronden óf zelve moeten ontginnen óf ter ontginning uitgeven of verkoopen, «naarmate dat zulks in het belang der gemeente(n) zal raadzaam geacht worden,» doch waarbij geen fatalendatum werd genoemd,wat ten gevolge had, dat ook thans nog bijna 3/4 eeuw later groote uitgestrektheden van deze gronden nog «woest» liggen ontging zijne aandacht niet. Van Schermbeek was een man van groote gaven, bezield door hooge inspiraties, die met groote zelfbewustheid leefde en streed voor de wetenschap, welke hij diende en voor het «woud», dat hij liefhad; zijn ongeëvenaarde geest- en wilskracht kende geen hinderpalen, zijn onbevangen natuur geen bekrompenheid en immer strijdvaardig, durfde hij voor zijne meeningen een lans te breken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 139