Groot was de invloed, die van hem uitging, vooral wanneer hij zich met zijne jongeren bevond in de vrije natuur, doceerende en demonstreerende te midden van «levend», doch helaas maar al te vaak «lijdend» materiaal. Een zijner jongste jongeren getuigt: «Met van Schermbeek is heengegaan een der grootste mannen op boschbouwkundig gebied, de grondlegger der boschbouw- wetenschap in Nederland en zijne Koloniën. Nog kunnen wij ons moeielijk indenken zijn voorlichting te moeten missen, zijn diep gaande, wetenschappelijke beschouwingen niet meer te zullen hooren, zijn leiding te moeten ontberen op de excursies in de bosschen van ons land en daarbuiten. Van Schermbeek's naam is onafscheidenlijk verbonden aan het bosch, dat hij ons leerde kennen, dat hij voor onzen blik ontsloot met de ernstige toewijding, die hem zoo geheel eigen was. Hij gevoelde zich één met het vak, dat hij liefhad, met de wetenschap, die hij diende met grooten ij ver en ongekende werk kracht. Daar in het bosch stonden wij, jongeren, om hem ge schaard, luisterden wij naar zijn klankrijke stem en zagen wij zijn machtige persoonlijkheid groeien; daar gevoelden wij de liefde, de toewijding van deze grooten boschbouwer» En een ander: «Hij gaf ons zijn inzicht in de menschelijke samenleving en in de wording daarvan. Volgens hem eischte deze in de eerste plaats van de individuen: het vertoonen van karakter; daarna was van belang: het kunnen omgaan met menschen en in de derde plaats kwam: de kennis. Hij wees ons altijd op de groote verderfelijkheid van het individualisme, van de eigenliefde. Zijn leven was hier niet met zijn woorden in strijd; zijn werkkrachten en zijn tijd gaf hij veel meer ter wille van anderen, dan voor zich zelf. Met meer dan lust, met liefde, hielp hij iedereen, die iets wilde opge helderd hebben.» 2) Dat van Schermbeek's lessen ook in de toekomst vruchten zullen dragen tot heil der «Boschbouwwetenschap», daarvoor zijn ons de uitlatingen zijner jongeren zoowel in «Ceres» als in 136 G. Blokhuis in «Ceres», Orgaan van het "Wageningsch Studenten Corps, 1915, bladz. 57. A. Thorenaer in «Fides», Orgaan van den Wageningschen Studenten Bond, 1915, bladz. 62.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 140