138 RUILVERKAVELING. Wanneer iemand mocht wiilen beweren, dat het den Neder lander aan energie hapert, dan zou een storm van verontwaardi ging door den lande gaan en terecht, daar eene dergelijke bewering in flagranten tegenspraak zou zijn met de feiten en zoowel het verleden als het heden kan getuigen van de geestkracht der natie. Toch hapert er soms iets. Dat wij Nederlanders niet over «ijs van één nacht» gaan is eene lofwaardige eigenschap, doch minder prijzenswaardig is het als onze eveneens spreekwoordelijke «Oud-hollandsche bedacht zaamheid» ons verhindert om tijdig «de bakens te verzetten als het getij verloopt». Gedurende eene lange reeks van jaren werd in woord en ge schrift ook door de Vereeniging voor Kadaster en Land meetkunde de noodzakelijkheid bepleit der spoedige totstand koming eener wettelijke- regeling der ruilverkaveling hier te lande, van zoo groote beteekenis voor de economische ontwikke ling van onzen landbouw. In 1908 werd door de Commissie «Ontginning» ingesteld door het «Nederlandsch Landbouw-Comité» rapport uitgebracht aan het Bestuur over de ruilverkaveling; daarbij was gevoegd een Ontwerp van wet betreffende de regeling dezer materie, benevens eene uitvoerige Memorie van Toelichting en thans in 1915 dus 7 jaren later zijn we alleen in zoo. verre verder gekomen, dat bittere ervaringen, meer dan ooit, eene spoedige regeling bepleiten en het Bestuur van de «Ko ninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging» zich ge drongen voelt den 30 Maart 1915 het verzoek tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te richten <.<te willen overwegen of het mogelijk is spoedig de noodige voorbereidende maatregelen te nemen om te komen tot eene wettelijke regeling van de ruilverkaveling hier te lande. Gewezen wordt daarbij op het feit, «dat reeds sedert geruimen tijd van verschillende zijden wordt aangedrongen op eene wette lijke regeling van de ruilverkaveling hier te lande. Daarbij heeft men niet alleen kunnen wijzen op bijzonder gunstige resultaten, I Auch den alldeutschen Gemeinwoklssinn heget im Gemüte treu. A. J. van Schermbeek.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 142