eene andere zijde door eene waterlossing; hoe kon het nog beter Maar wat vooral zoo teleurstellend was? De eerste weigeraars behoorden oorspronkelijk tot diegenen, die doordrongen waren van het nut der ruilverkaveling. Dat de «Heide-Maatschappij» zich door deze wel ietwat bittere teleurstelling niet heeft laten ontmoedigen spreekt wel van zelve en zoo hoopt zij thans betere resultaten te bereiken met de verkaveling der «Mieden» of Binnenweiden van Ballum en Hollum op Ameland, waar dank zij het onpractisch vernuftige «Oud-Friesche» Verdeelin gsstelsel in «hoofdeggen», «eggen», «vierentwintigdeelsplaatsen», «pensieren» en «achtendeelsplaatsen» 2) op een terrein groot ongeveer 200 H.A. eenige duizendtallen perceelen worden gevonden, soms niet grooter dan 2 a 3 are en die in her- en derwaarts verspreide ligging behooren aan een 230-tal eigenaren. Dank zij de medewerking van den Staat en de bij Dalfsen opgedane ervaring zal deze ruilverkaveling waarschijnlijk binnen kort wel tot eene bevredigende oplossing komen, ook zonder «wettelijke» regeling, doch het voorbeeld van Dalfsen illustreert op overtuigende wijze, hoe dringend noodzakelijk deze wettelijke regeling der ruilverkaveling is. Wel is waar is het bovenbedoelde Ontwerp van Wet op de Ruilverkaveling der Commissie «Ontginning» reeds sedert jaren in handen der Regeering, doch «helaas» dit Ontwerp blijkt niet de meening weer te geven van alle leden der Com missie, welke voor deze aangelegenheid was versterkt met 2 Rechtsgeleerde leden, vertrouwd met wetgevenden arbeid, de heeren Mr. C. J. H. Schepel en Mr. J. Wolterbeek Muller en met 2 Landmeters van het Kadaster de heeren I. Boer Iizn. en C. W. Hoffmann. Uitvoerig is reeds meermalen dit onderwerp in ons tijdschrift behandeld 3), wij kunnen dus thans volstaan met in korte trekken even het meen in gsverschil te memoreeren. i4i Zie hierover nader H. J. van Leusen, Ruilverkaveling, Tijdschrift der Neder- landsche Heide-Maatschappij, XXVI, pag. 200, etc. Zie hierover nader E. Dijkstra, Verdeeling der gemeene weiden van Hollum en Ballum, Tijdschr. v. K. en L. XVII (1901), pag. 68, etc. 3) Zie Tijdschrift XXI (1905) pag. 57, ld. pag. 89, XXV (1909) pag. 219, XXVI (1910) pag. 164. Id. pag. 177.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 145