Wel kan een tactvol optreden soms veel ten goede doen keeren van Schermbeek stelde immers ook «tact» boven «weten schap» 1) doch maar al te vaak blijkt het «dat een kameel eerder gaat door het oog van eene naald», dan een onverzettelijke boer van echt Nederlandschen bloede zijn verzet opgeeft tegen een maatregel, die niet naar zijn zin is, zoolang er althans nog een schijntje «kans» is, dat hij zijn doei zal kunnen bereiken; staat hij echter voor de onmogelijkheid om zijn zin door te drijven, dan doet zijn nuchter verstand hem de opgedrongen toestand veelal zonder morren aanvaarden en menigeen zegent later de omstandigheden, die zijn voornemens verijdelden. Een voorbeeld? Er moest eene school worden gebouwd te Stroe en de Maalschap Garderen zou tegen billijke vergoe ding den grond daarvoor afstaan; 't is echter geen kleinigheid om daarvoor de goedkeuring der Markgenooten te verkrijgen. De «geërfden» werden dus ter vergadering beschreven in de herberg «de Raven», de localiteit was niet ruim en trouw kwam men op; men stond dus gepakt als haringen in eene ton, praten kon men wel, verroeren echter geen «vin». Eindelijk zou worden gestemd en de Burgemeester, die zijne «Pappenheimers» kende, stelde voor dat de tegenstemmers de «pet» af zouden nemen; dat kon niemand en de afstand van den grond werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De uitslag werd nog al «wel» opgenomen, doch later kwamen eenige geërfden verklaren: «Burgemeister jie hen ons evangen as een kiep op 't hok, we kosten mit gien wereldse macht de petten oftrekken, zoo drung stonden we tegen mekaar eplakt; nier 't is toch best2) Wat de «pet» der Garder boeren was voor Barnevelds burgervader, dat dient in de naaste toekomst de «wettelijke regeling» te zijn voor den «ruilverkavelingsdienst», n.l. het middel om onvoorwaardelijk allen tegenstand te breken. Ook naar den wettelijken dwang eener agrarische regeling zal de meerderheid onzer boeren zich gemakkelijk schikken, de geschiedenis der Markenwet leert het ons ook. 't Was nog niet zoo heel lang geleden, 3) dat de Buurtrichter 144 Zie hierboven pag. 136. 2) Nairac. Nog een oud hoekje der Veluwe, pag. 109. 3) 6 Maart 1876.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 148