145 der «Buurt» van Lunteren en Meulunteren had verklaard, dat het nimmer in het belang der «Geërfden» kon zijn, wanneer de Markgronden werden verdeeld; toch ging van Lunteren een krachtige stoot uit bij de totstandkoming van de Wet van 10 Mei 1886 betreffende de verdeeling van Markgronden en toen in 1887 de vrijwillige verdeeling der «Buurt» werd ge- eischt, werd op de Buurtspraak van 16 Mei 1887 met op één na algerneene stemmen daartoe besloten; men wist immers, dat bij weigering gerechtelijke verdeeling der Markgronden zou moeten volgen. Laat ons dus hopen, dat de Regeering spoedig gevolg zal kunnen geven aan het verzoek der Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging en dat binnen korten tijd den «economisch tragen» ten spijt deze gewichtige agrarische hervorming tot stand moge komen. T. Polêe. IN- EN OVERSCHRIJVING. Nagenoeg algemeen wordt sedert jaren de behoefte gevoeld aan een herziening van de ordonnantie op de overschrijving van vaste goederen en de inschrijving van hypotheken (Ind. Stbl. 1834, n°. 27). De onzekerheid te bespreken, die omtrent zoovele punten bestaat, laten wij liever over aan meer bevoegde personenalleen zij het ons vergund daaromtrent te verwijzen naar de Indische rechtspraakgeen aflevering van het Tijdschrift van het Recht, bijna geen nommer van het Weekblad, kan men opslaan, of daarin worden aangetroffen uitspraken omtrent dit onderwerp. Opmerkelijk is het verder, hoe ook de rechterlijke colleges onder ling omtrent de toepassing van het recht bij deze punten verschillen. Zooals reeds eerder opgemerkt, de overschrijvingsordonnantie dateert van het jaar 1834, toen hier nog van kracht was het Oud-Hollandsch recht. Bij de interpretatie van die ordonnantie moet dan ook naar dat recht te rade worden gegaan. (Arrest van het Hof d.d. 4 October 1894 I. W. v. h. R. n°. 1637). Datzelfde recht is hier bijna sedert 70 jaar afgeschaft. Zou dit

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 149