148 In een zuiver negatief stelsel komt uitwinning voor in de twee volgende gevallen I. als een titel is ingeschreven, krachtens welken men wel de rechtsverkrijger van den waren eigenaar wordt, doch die titel later nietig wordt verklaard op grond hetzij van a. gemis van handelingsbevoegdheid van den vervreemder (curateele, faillissement, erfstelling over de hand) b. een gebrek in den titel, als gevolg van dwaling, bedrog, dwang; c. een buiten den titel zelf gelegen omstandigheid (benadeeling van crediteuren, herroeping van een schenking op grond van niet voldoening aan de voorwaarden); II. als de ingeschreven titel niet tot rechtsverkrijger van den waren eigenaar stempelt, maar van een derde, die zelf niet ge rechtigd was, of indien de inschrijving heeft plaats gehad zonder eenigen titel. In een volledig positief stelsel is uitwinning in al deze gevallen uitgesloten. De ambtenaar echter moet dergelijke inschrijvingen voorkomen. In de gevallen sub I kan hij daarbij geholpen worden door de belanghebbenden zelf en wel door middel van caveats of ingeschreven waarschuwingen, terwijl hij ter voor koming van gevallen, bedoeld sub II, zich moet overtuigen of de persoon, welken degeen, die om boeking verzoekt, als zijn rechts- auteur opgeeft, ook inderdaad blijkens het grondboek of de registers, tot dat oogenblik als eigenaar staat ingeschreven. Ter meerdere zekerheid der idenditeit van den persoon desgenen, die de boeking verzoekt, kan hij zich bovendien in sommige stelsels bewijsstukken laten overleggen, zooals het certificaat in het Torrensstelsel en de grosse in het Indische stelsel. Overgangs- of tusschenstelsels kunnen nu gevormd worden zoowel door maatregelen om de uitwinningskansen sub I, als om die sub II bovenbedoeld, te verminderen. Het valt nu niet moeilijk meer de plaats te bepalen van ons Indisch stelsel tusschen de negatieve en positieve stelsels. Negatief is het, omdat de uitwinning in de derde en verdere hand is toegelaten, terwijl het overeenkomt met de positieve stelsels in deze opzichte: ie het ambtenaarsonderzoek en daaruit voortvloeiende; 2e de voorkoming van die boekingen, welke den waren recht hebbende in een negatief stelsel zouden nopen een uitwinnings-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 152