actie in te stellen en in een positief stelsel na een hernieuwde overdracht van zijn recht zouden berooven; 3e de eenheid van boeking. Het ambtenaarsonderzoek, voor zoover betreft de sub II ge noemde gevallen, brengt vanzelf teweeg, dat de verschillende boekingen betreffende een bepaald perceel een causale keten vormen. Elk perceel heeft slechts één geschiedenis en de boeken kunnen dus op een bepaald oogenblik slechts één persoon n.l. den laatste van den ganschen keten (of meerderen - pro indiviso) als eigenaar aanwijzen. Worden bij de boeking van dezen laatsten eigenaar tevens alle door zijn voorgangers en door hemzelf ge vestigde of nog te vestigen zakelijke rechten weder kortelijk vermeld, dan kunnen we om zoo te zeggen op de laatste bladzijde der geschiedenis een volledig inzicht krijgen van den perceels toestand op dat oogenblik. Die eenheid van boeking nu brengt voor het Indische stelsel mede, dat ieder perceel in een afzonderlijke gerechtelijke akte opgenomen en door den bijgevoegden meetbrief omschreven wordt, terwijl zoo een perceel in gemeen eigendom aan meerdere personen toebehoort, een noodzakelijk gevolg dezer perceelsgewijze boeking is, dat bij overdracht van het aandeel van één dier eigenaren in de nieuwe eigendomsakte melding moet worden gemaakt van de namen en het aandeel van alle personen, die op dat oogenblik eigenaar zijn. Hier kan dus niet worden volstaan met nummersgewijze verwijzing naar vroegere akten: in de laatste minuut moet steeds alles worden vermeld. Om een vol ledig grondboek te verkrijgen zou men dan ook slechts de eigen domsakten in plaats van in chronologische volgorde, perceelsgewijze behoeven samen te voegen. Het kadastraal kohier, een bij uitstek practisch en eenvoudig register, zouden we dus een extract uit dat grondboek kunnen noemen. Al deze goede hoedanigheden nu missen we in het Neder- landsche register-systeemde causale keten ontbreekt hier, althans er bestaat geen waarborg, dat die gevormd is. De wijze van boekhouding is zóódanig, dat het voor den oningewijde hoogst moeilijk is, daarin den weg te vinden. Dit register-systeem is dan ook reeds door heel wat autoriteiten veroordeeld geworden. Stellen we hiertegenover den bekenden eenvoud en de duidelijk heid van het Indische stelsel 149

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 153