Resumeerende komen we dus tot de conclusie, dat het stelsel van Stbl. 1834 n°. 27 voor Indië dient te worden behouden, ook nog met het oog op zijn zeer heterogene bevolking met ver schillend erfrecht; echter moet de techniek van dat stuk worden aangepast aan de moderne eischen op dit gebied. En deze arbeid nu zal wel niet zooveel moeilijkheden leverenWhere is a will there is a way! Zooals we in artikel 1 van meergemeld Stbl. 1834 n°. 27 kunnen lezen, zijn alle werkzaamheden betreffende de in- en overschrijving opgedragen aan de Raden van Justitie - alwaar zulke Raden zijn gevestigd en elders aan de hoofden van Gewestelijk Bestuur. Uit den aard der zaak hebben de ambtenaren, belast met de in- en overschrijving, niet veel tijd beschikbaar om zich met de overschrijvingen te bemoeien, overkropt als zij vaak zijn met andere werkzaamheden, m. a. w.de in- en overschrijving is voor hen maar al te dikwijls slechts een bijzaak. Regel is het dan ook geworden, dat nagenoeg alles aan den commies of klerk wordt overgelaten. Het is ons reeds bij herhaling gebleken, dat maar al te vaak wordt afgeweken van de bestaande voorschriften, deels als gevolg van onwetendheid, deels uit gemakzucht. Deze onwetendheid en gemakzucht gaan soms zelfs zóó ver, dat men, bedacht op eigen veiligheid nog, bij de overschrijvingen een ambtenaar van het Kadaster verzoekt om als gemachtigde van partijen op te treden. «Die ambtenaar zal dan wel zorgen, dat de stukken in orde zijnb> Hierin ligt tevens de erkenning, dat de ambtenaar van het Kadaster over het algemeen meer op de hoogte is der overschrijvingsordonnantie dan menig ambtenaar voor de in- en overschrijving zelf. Kan men zich treuriger toe stand indenken? Tot slotsom wordt dus verkregen, dat het aanbeveling verdient de werkzaamheden betreffende de in- en overschrijving in zijn geheel op te dragen aan de ambtenaren van het Kadaster, na tuurlijk nadat de ordonnantie in kwestie gewijzigd zal zijn over eenkomstig de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Wanneer nu eenmaal een rationeele wetgeving op de in- en overschrijving- zal bestaan en uitvoerige voorschriften zijn gegeven voor een aan alle eischen voldoende boekhouding der zakelijke rechten, dan is het werk van de in- en overschrijving zelve van louter adminis- 150

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 154