tratieven aard, en kan door bijna een ieder, die niet van gezond verstand is ontbloot en de voorschriften heeft bestudeerd, zonder eenig gevaar worden uitgevoerd. Allerminst is daartoe een op leiding tot rechterlijk ambtenaar een vereischte! Het gevolg van het één en ander zal zijn een veel vlugger afdoening van zaken zoo zal b.v. de landmeterskennis alsdan komen te vervallen wat zeer bevorderlijk is voor den regel- matigen omzet van den grondeigendom en dus ook voor een gezonde ontwikkeling van het grondcrediet, zoo noodig in verband met den gestadigen voortgang der economische ontwikkeling in geheel Nederlandsch-Indië. Echter zal het administratief personeel van den kadastralen dienst moeten worden uitgebreid, terwijl de examen-eischen voor landmeter dienen te worden verzwaard, voornamelijk wat betreft de kennis van het privaatrecht. Doch dit zijn geen onoverkomelijke bezwaren, gezien de meerdere voor- deelen, die daarmee bereikt zullen worden, gezien ook nog de grootere mate van zekerheid betreffende den rechtstoestand van het zakelijk recht. Immers volgen thans de ambtenaren, belast met de in- en overschrijving, bij de opmaking der akten slechts machinaal de door de ambtenaren van het Kadaster verstrekte gegevens, zonder zelfs het minste verband te vatten tusschen de verschillende ge gevens onderling getuige de vele misvattingen op dit gebied welke gegevens toch een deugdelijke waarborg moeten vormen voor de rechtszekerheid van den grondeigendom. Moge ten slotte bij het geven van nieuwe voorschriften voor den kadastralen dienst rekening worden gehouden met deze schoone toekomst-muziek H. A. K. GRENSBEPALING V. In chronologische volgorde genomen bestaan voor zoover mij bekend de volgende wetten en-besluiten betrekkelijk de kadastrale aanduiding in akten aan over- of inschrijving onderworpen of in stukken die de kadastrale tenaamstelling beïnvloeden. i5i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 155