158 Men zou kunnen vragen waarom van de zijde der heeren notarissen nooit op wetswijziging is aangedrongen. Dat is ge makkelijk verklaarbaar: zooals reeds is gezegd de meeste fouten in de kadastrale aanduiding slapen omdat partijen hun eigendoms- grenzen in goeden staat van onderhoud houden en in goede nabuurschap leven, terwijl, wanneer een landmeter de fout toe vallig ontdekt, als hij wegens andere opmetingen met de grenzen in kwestie in aanraking komt, deze de zaak bij voorkeur stil laat rusten. De notaris leeft daardoor in de meest tevreden stemming, bij over die kwesties te voeren processen heeft hij zijn repertoire misschien reeds lang aan een opvolger overgedaan, maar zoo niet, wie bewijst na jaren nog dat de fout in de kadastrale aanduiding schuilt? Of en zoo ja welke andere wetten, in verband met de voor gestelde aanvulling van art. 37 N. W., wijziging zouden behoeven, zullen c.q. hoop ik de heeren juristen wel willen uitmaken. Mij komt het voor dat men met de aanvulling van genoemd artikel kan volstaan. Tot de «openbare ambtenaren» in art. 8 van de wet van 8 Juni 1832 bedoeld kunnen bijna uitsluitend de nota rissen gerekend worden, voor die wet is daarom aanvulling niet noodig. Evenmin voor die op de onteigening, omdat gebruik is, dat daarbij kadastrale opmeting aan de eindelijke aanwijzing der perceelen, welke onteigend moeten worden, voorafgaat. Voor de opmaking van de memories van successie wordt de omschrijving vrij zeker uit de titels van aankomst en, behoudens tusschentijd- sche verandering in de kadastrale nommers, onveranderd over genomen, zoodat ook voor de successiewet aanvulling m.i. niet noodig is. 4°. Het opmaken en inrichten van een eigendoms- en een belastingkadaster op de wijze zooals dat is omschreven en aan bevolen in afl. i, 2 en 4 van K. en L. 1892 door den toenmaligen redacteur van dat tijdschrift den heer I. Boer Hzn. Voorondersteld werd daarbij dat het geheele Rijk zou worden hermeten en dat voor de gemeenten, in volgorde naar dat zij gereedkwamen, zouden worden ingevoerd twee soorten plans n.l. een eigendomsplan waarop in zwarten inkt zouden voorkomen alleen de eigendomsgrenzen en nommers en een ander n.l. het belastingplan waarop, evenals op het eerstgenoemde, maar thans in eenigszins zware zwarte lijnen en cijfers, de eigendomsgrenzen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 162