159 en nommers en tevens, in dunne blauwe lijnen, de grenzen van de belastingperceelen. Deze laatste perceelen zouden afzonderlijk in blauw worden genommerd, voor ieder eigendomsperceel te beginnen met i. Elk belastingperceel kon dan op enkele uit zonderingen na niet anders worden aangeduid als door twee nommers tegelijk n.l. het eigendomsnommer en het belasting- nommer. Voor de kadastrale aanduiding in akten zou dan gebruik moeten worden gemaakt van de nommering op het eigendomsplan voor komende. Ieder eigenaar die een deel van zijn grond zou willen verkoopen zou verplicht zijn in de akte dat deel kadastraal aan te duiden als te zijn een gedeelte van een eigendomsnommer. Hetzelfde dus wat door de wetswijziging kan worden verkregen, die ik onder ten 3en heb voorgesteld, behalve dat daar een der gelijke kadastrale aanduiding facultatief is gelaten en dan het te verkoopen gedeelte kadastraal moet worden aangeduid als te zijn een gedeelte van een complex kadastrale nommers, vormende in den regel te zamen het evengenoemde eigendomsnommer. Met beide is te bereiken wat ik beoog: dat alle nieuw gefor meerde eigendomsgrenzen, dadelijk na hun ontstaan als zoodanig, door meting worden vastgelegd. In zooverre zou ik dus geheel met het plan van den heer Boer kunnen meegaan, maar de verwezenlijking er van ligt nog zoo in 't verschiet. De voorsteller heeft het ontworpen met het oog op het geven van bewijskracht aan het op die wijze ver kregen kadaster en van de wenschelijkheid daarvan heeft hij de regeering nog niet kunnen overtuigen. Het kan misschien nog heel lang duren voor het zoover is en intusschen zou men toch iets in de goede richting kunnen doen, zich gewennen om de techniek in die richting te sturen. De voorsteller wees er toen reeds herhaaldelijk op, dat de groote nauwkeurigheid bij de metingen voor de schatting van weinig invloed is op de waarde van het kadaster voor de verzekering van de grenzen der zakelijke rechten. Dat is thans 23 jaar geleden maar bij gebrek aan een rationeel systeem is men juist in die richting sedert dien nog vrij wat verder gegaan. Van zulke nauwgezetheid echter bij de opmeting van cultuur grenzen is het nut imaginair, zij is gericht op een doel, dat op die wijze niet is te bereiken. Men beeldt zich in en maakt on-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 163