willekeurig een buitenstaander diets, dat men daarmede de grenzen van eigendom verzekert, maar bereikt alleen, dat men kan aan- toonen waar de cultuurgrens precies lag op het tijdstip der op neming, anno domini zóóveel, een wetenschap waarnaar bij grenskwesties niet gevraagd wordt, tenzij dat tijdstip bij toeval samenvalt met dat van het opmaken der akte. 1 rincipiëel is ze m. i. daarom ook officieel terecht veroordeeld door de aanschrijvingen van 2 Dec. 1904: «Aan het veldwerk, «vooral wat de opmeting der grenzen van eigendom, erfpacht «enz. betreft worde de meeste zorg besteed», en van 24 Jan. 1906: «dat voor de opmeting van belangrijke scheidingen niet volstaan «kan worden met het onvermijdelijk noodige, doch dat ook een «doelmatige controle op de meting behoort te worden uitgevoerd.» Daarin ligt toch opgesloten dat er onderscheid moet worden ge maakt, dat men om zoo te zeggen voor de andere grenzen wél met het onvermijdelijk noodige kan volstaan. Belangrijke scheidingendat zijn dunkt mij die grenzen waarvan de aanmeting geschiedt met het oog op een op te maken akte en die welke worden aangemeten naar aanleiding van een reeds overgeschreven akte. Alle andere grenzen zijn onbelangrijke scheidingen, ze staan slechts op de kaart voor de verkenning en voor de schattingen voor de grondbelasting. Wanneer op mijn voorstel wordt ingegaan dan verkrijgt men een zuiver systeem, waarbij al hetgeen binnen de grenzen van het eigendomsperceel of complex in kaart zal worden gebracht slechts behoeft te worden gemeten met de nauwkeurigheid noodig voor de schatting. Men kan dan nog verschillen van gevoelen over den graad van nauwkeurigheid daarvoor vereischt, maar het doel behoeft niet meer te zijn die metingen tevens te doen dienen voor de verzekering van de ligging der eigendomsgrenzen, waar voor ze niet geschikt zijn noch geschikt te maken, die verzekering geschiedt dan op andere tijden. Beide soort metingen stellen geheel verschillende eischen van nauwkeurigheid, alleen de laatste bijv. heeft behoefte aan vaste punten, zij zal die op den duur wel bekomen, wanneer hetgeen ik beoog maar eerst als nood zakelijk en economisch is erkend en ingevoerd. De technische kwestie echter zal het best geregeld kunnen worden, nadat men zich eenigen tijd aan den nieuwen toestand heeft aangepast. Een kaart ingericht zooals ik heb voorgesteld i6o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 164