het cijfer 234 dat in het vorig' jaarverslag kon genoemd worden is alzoo eene vermindering van het ledental met 11 leden te constateeren. In normale tijden zou dat een bedenkelijk ver schijnsel zijn. Wordt evenwel in aanmerking genomen: i°. dat eene ingrijpende statutenwijziging is tot stand gekomen en 20. dat de tijdsomstandigheden aan het ledental van vrijwel iedere ver- eeniging knagen, dan dient erkend dat onze vereeniging uit deze dubbele crisis niet al te zeer gehavend is te voorschijn gekomen. Het aantal abonné's op het Tijdschrift bedraagt 31 (waarvan 24 in Nederland, 2 in België en 5 in Indië) en wijst alzoo eene vermeerdering met 8 abonné's aan. Het aantal door tusschenkomst van den boekhandel geplaatste exemplaren bleef stationnair en bedroeg 22 exemplaren over het jaar 1913. De belangen onzer Vereeniging werden in Ned. Indië behar tigd door den Heer H. A. Koot op eene wijze die boven allen lof verheven is. Onze correspondent voor België, de Heer Th. Greeve, voor het oorlogsgeweld tijdelijk uitgeweken naar Nederland, interesseerde zich zelfs onder deze tragische omstandigheden nog voor de be langen onzer vereeniging. Ofschoon het bestuur zich beijverde om zoo spoedig mogelijk aan de leden een exemplaar van de nieuwe statuten en het nieuwe huishoudelijk reglement toetezenden, liet de naleving van het allereerste artikel van dat reglement, de benoeming van corres pondenten regelende, nogal iets te wenschen over. Thans is in 23 plaatsen een correspondent aangewezen. Een zeer bemoedigend verschijnsel daarentegen is dat in de zeven maanden die sedert de laatste algemeene vergadering ver streken zijn, vijf afdeelingen werden opgericht n.l. (in chrono logische volgorde) te Arnhem, Breda, Zutphen, s-Gravenhage Assen, tellende respectievelijk 17, 17, 14, 17 en 7 leden. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat weinig zou kunnen worden gedaan ter bevordering van ons in art. 1 a der Statuten omschreven doel. Immers het was algemeen bekend dat de Regeering was overladen met werk van den meest ernstigen aard. In de zitting van 10 December 1914 der Tweede Kamer kon digde de Minister van Financiën evenwel een «algemeen plan van belastingen met alle ontwerpen die daarbij behooren» aan, en I 166

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 170