i78 1. Een toelichtend woord aan den lezer. 2. Het Kadaster in Frankrijk is het grondtype der instelling, waarnaar het Kadaster in Nederland en in Indië zich heeft ge vormd. 3. Wat vóór- en tegenstanders der perequatie aanvoeren met betrekking tot het grondbeginsel der fixiteit in zake de grond belasting. 4. Het fiscaal Kadaster is gebleken niet de gegevens te be vatten, die een justitieel Kadaster behoeft. 5. Waarin verschilt een justitieel Kadaster van een fiscaal Kadaster? 6. De geregelde bijhouding is eene van de moeilijkste vraag stukken der Kadastrale techniek. 7. Het rechtsbeginsel, dat in Nederland en in Frankrijk den eigendom op onroerende goederen beheerscht, heet het negatieve stelsel. 8. Wat verstaat men onder mobilisatie- systemen 9. Het grondboekstelsel berust op het positieve recht. 10. Het Torrensstelsel is een beperkt mobilisatie systeem van buitengewoon practische vinding. 11. De geschiedenis van het Kadaster in Nederland in korte trekken verhaald. 12. De Kadastrale aanduiding, als basis van het eigendomsrecht en van het Hypotheekstelsel, wordt op goede gronden veroordeeld. 13. Het publiciteitsbeginsel, bij transport van onroerende goe deren in Nederlandsch-lndië, werkt op uitgebreider schaal dan in Nederland. Het rechtsbeginsel, dat den eigendom op den bodem beheerscht, is mede het negatieve. 14. Welke waarde moet, als eigendomsbewijs, aan de gerechte lijke akten van transport worden toegekend? Uitwinning is in Indië voor te goeder trouw verkregen eigendom een gevaar, dat, in verband met het verschillend erfrecht eener heterogene bevolking, niet gering te achten is. 15. De Overschrijving van vaste goederen in Nederlandsch-lndië, alsmede de vestiging en cessie van Hypotheken daarop, is ge regeld bij de ordonnantie in Staatsblad 1834 n°. 27. 16. De Instructie der Gouvernements landmeters bevat vrij vol ledige en doeltreffende bepalingen, welke in het algemeen door die landmeters slecht opgevolgd worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 182